Με κορυφαίο τον Νίκο Χατζηβρέττα, ο οποίος πήρε το… «όπλο» του και πέτυχε όλα τα κρίσιμα καλάθια στο τέλος και συνολικά 19 πόντους στον αγώνα, ο Άρης πέτυχε μεγάλη νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου ΠΑΟΚ με 59-67.

Έσπασε έτσι την έδρα του ΠΑΟΚ, προηγείται με 2-1 νίκες και θέλει άλλη μία στο επόμενο παιχνίδι στην έδρα του για να κατακτήσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας, που δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά και προηγήθηκε σε όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Αρης κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά και να πάρει κεφάλι στο ημίχρονο. Μέχρι και δυο λεπτά πριν το τέλος, το ματς πήγαινε πόντο – πόντο.

Κάπου εκεί, πάντως, μίλησε ο Χατζηβρέττας. Τα δεκάλεπτα: 16-9, 28-30 (ημίχρονο), 39-42, 59-67 (τελικό αποτέλεσμα).