Πικρό φαρμάκι κέρασε… τη Χίλαρι Κλίντον (η οποία στη συνάντηση με τον πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου αποκάλυψε ότι παρακολουθεί τη διοργάνωση με μεγάλο ενδιαφέρον) η εθνική ομάδα γυναικών της Ιαπωνίας καθώς έκανε και τη δεύτερη έκπληξη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου και επικράτησε στα πέναλτι σε έναν συναρπαστικό τελικό των πανίσχυρων ΗΠΑ.

Τα κορίτσια της Ιαπωνίας αφού «πέταξαν» έξω στα ημιτελικά τη διοργανώτρια Γερμανία (και πρωταθλήτρια κόσμου το 2003 και το 2007) έδειξαν τα δόντια τους και στις Αμερικανίδες στον τελικό, αν και βρέθηκαν δύο φορές με την πλάτη στον τοίχο.

Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν στο 69’ αλλά η Ιαπωνία έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας στο 81’. Στην παράταση, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου οι ΗΠΑ πήραν και πάλι κεφάλι για να ισοφαρίσουν εκ νέου οι Γιαπωνέζες στο 27ο λεπτό της παράτασης.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου οι Γιαπωνέζες έδειξαν πιο ψύχραιμες και με 3-1 πήραν τη νίκη και το βαρύτιμο τρόπαιο!