Η Λίβερπουλ διέλυσε τη Ρόμα με κορυφαίο τον Σαλάχ

Έχει βάλει πλώρη για το Κίεβο

Με τον Σαλάχ σε δαιμονισμένη φόρμα, να βάζει υποψηφιότητα για τη χρυσή μπάλα με όσα έχει πετύχει φέτος, η Λίβερπουλ έχει βάλει πλώρη για το Κίεβο.

Ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ στο 35 με εκπληκτικό πλασέ στο παραθυράκι του Άλισον και σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το 2-0 ήταν από μόνο του καθαρό σκορ πρόκρισης αλλά οι κόκκινοι δεν έμειναν εκεί.

Με τον Σαλάχ να αφήνει τον ρόλο του εκτελεστή και να αναλαμβάνει αυτόν του δημιουργού, η ομάδα του Κλόπ έκανε το 3-0 στο 56 με τον Μανέ και το 4-0 στο 61 με το Φιρμίνιο.

Ο Βραζιλιάνος πέτυχε και άλλο γκολ στο 69', σκορπώντας στους πέντε ανέμους τη Ρόμα που κατάφερε πάντως να ανασυνταχθεί και να εκμεταλλευτεί την χαλάρωση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά. Οι Ρωμαίοι πέτυχαν δύο γκολ με τον Τζέκο στο 81 και τον Παρότι από το σημείο του πέναλτι στο 85 και ελπίζουν πλέον σε επανάληψη του θαύματος που πέτυχαν με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα για να κάνουν την ολική ανατροπή.