Η Τότεναμ έσπασε κατάρα 28 ετών

Νίκησε εκτός έδρας την Τσέλσι

28 χρόνια είχε να νικήσει η Τότεναμ τη Τσέλσι στο Σταφορντ Μπριτζ και τα κατάφερε χθες, σε μια κρίσιμη καμπή του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι Μπλε προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μοράτα να ανοίγει το σκορ στο 30ο λεπτο του αγώνα.  Οι Σπερς ισοφάρισαν στο 45’ με εξαιρετικό γκολ του Έρικσεν, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αλι ο οποίος αρχικά στο 62 έδωσε προβάδισμα στην Τότεναμ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με τον οποίο οι Σπερς έφτασαν τους 64 βαθμούς αφήνοντας οκτώ βαθμούς πίσω την Τσέλσι.

Με τρία γκολ στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα η Άρσεναλ επικράτησε 3-0 της Στόουκ.

Στο 75’ από το σημείο του πέναλτι ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 1-0 για τους κανονιέρηδες, ενώ στο 86 ο ίδιος έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 για την ομάδα του Αρσε Βένγκερ πέτυχε πάλι με πέναλτι ο Λακαζέτ ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.