«Ράγισαν» καρδιές στην κηδεία του Αστόρι

Πρόκριση με ανατροπή για τη Γιουβέντους στο Λονδίνο

Χιλιάδες φίλοι της Φιορεντίνα αποχαιρετούν τον αρχηγό των Βιόλα, Ντάβιντε Αστόρι που έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα της Κυριακής σε ηλικία 31 ετών.

Φανερά συγκινημένοι οι συμπαίκτες του Αστόρι έφτασαν στην βασιλική της Φλωρεντίας Σάντα Κρότσε. Εκεί παρόντες ανάμεσα στο πλήθος και οι ποδοσφαιριστές της Γιουβέντους  Τζίτζ Μπουφόν και Τζόρτζιο Κιελίνι που λίγες ώρες νωρίτερα στο Γουέμπλεϊ είχαν αποτιμήσει φόρο τιμής στη μνήμη του Αστόρι.

Στο αγωνιστικό μέρος η Γιουβέντους έκανε τη μεγάλη ανατροπή και νικώντας 2-1 τη Τότεναμ πήρε τη πρόκριση στους 8 του τσάμπιονς λιγκ. Στο 39 με γκολ του Σον οι Λονδρέζοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Μεγάλη Κυρία αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε στο 64 ισοφάρισε με γκολ του Ιγκουαϊν και δυο λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή με σκόρερ τον Ντιμπάλα μετά από πάσα του Ιγκουαϊν.