Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 81-63 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Ήττα για τον Παναθηναϊκό με 81-63 από την ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στην Ευρωλίγκα, καθώς ηττήθηκε στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με σκορ 81-63. Οι «πράσινοι» επιστρέφουν στην Ελλάδα, καθώς την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουν στο ΟΑΚΑ την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκε γρήγορα να χάνει με 11-1, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου οι Σέρχιο Ροντρίγκες και Κάιλ Χάινς σημείωσαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, χάνοντας μόλις ένα σουτ! Με την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ ο Σίνγκλετον οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 11-11, όμως οι Ρώσοι ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ (20-11). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να δέχεται 27 πόντους και να πετυχαίνει 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τις αποβολές των Νάντο Ντε Κολό και Τζέιμς Γκιστ, που δέχθηκαν στην ίδια φάση αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή. Ο Γάλλος χτύπησε στο πρόσωπο τον άσο του «τριφυλλιού» και πήρε αντιαθλητικό, ενώ ο Αμερικανός αντέδρασε με αποτέλεσμα να προκληθεί σύρραξη. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και κινήθηκε στα ίδια επίπεδα επιθετικά, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -10 (43-33), το οποίο διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Λοτζέσκι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πάλεψε και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έλεγξε το ματς. Η διαφορά έφτασε προς το τέλος της περιόδου στους 9 (57-48) με το τρίποντο που σημείωσε ο Κέι Σι Ρίβερς, ενώ στο 30’ οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 60-51, με τους «πράσινους» να μειώνουν με νέο τρίποντο του Λοτζέσκι.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 43-33, 60-51, 81-63.

Οι συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 4, Φριντζόν 2, Βέστερμαν 5 (1), Ροντρίγκεθ 25 (5), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 7 (1), Χίγκινς 9 (1), Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 21, Χάντερ 2.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 17 (3), Παππάς, Ντένμον, Γκιστ, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 6 (2), Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 6 (1).