Στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου του κυπέλλου συνομοσπονδιών Πορτογαλία και Μεξικό

Το Σάββατο διεξάγεται η τρίτη αγωνιστική με τα ματς Μεξικό- Ρωσία και Πορτογαλία- Νέα Ζηλανδία

Με σκόρερ το Κριστιάνο Ρονάλντο στο 8ο λεπτό του αγώνα η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία νίκησε 1-0 τη Ρωσία πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών.

Οι Πορτογάλοι νίκησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε ρωσικό έδαφος και πλέον με 4 βαθμούς μοιράζονται τη πρώτη θέση του πρώτου ομίλου με το Μεξικό που νίκησε 2-1 τη Νέα Ζηλανδία. Στο 42ο λεπτό οι Nεοζηλανδοί πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Γουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μεξικό ανέβασε την απόδοση του και αρχικά ισοφάρισε στο 54 με τον Χιμένεθ.

Στο 72 ο Ακίνο έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά πάσαρε στον Περάλτα ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαρίνοβιτς κάνοντας το 2-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος καθώς στο 85 μετα από σουτ του Τόμας η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μεξικού.

Το Σάββατο διεξάγεται η τρίτη αγωνιστική με τα ματς Μεξικό - Ρωσία και Πορτογαλία - Νέα Ζηλανδία.