Με "break" στην Πόλη ο Ολυμπιακός! 74-62 την Εφές

Iσοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των προημιτελικών της Ευρωλίγκας-Πρώτη ανάρτηση: 28-04-2017 21:10

Με τον Βασίλη Σπανούλη να ξεδιπλώνει για ακόμη μία φορά τις επιθετικές αρετές του (18π.) και τον Ολυμπιακό να αποδίδει τα μέγιστα στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με break στην Πόλη, επικράτησαν με 74-62 της Αναντολού Εφές, και ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, την έστειλαν σε 5ο παιχνίδι στο ΣΕΦ (2/5).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Εφές να πετυχαίνει σερί 6-0 (27-14) και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο ματς με τον Αγραβάνη να κάνει την αρχή (27-16) και τους Γιανγκ, Γκριν και Παπανικολάου να τον ακολουθούν (29-23). Από το 33-25 που διαμορφώθηκε με πόντους του Γκρέιντζερ, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τους Γκριν και Παπανικολάου (33-29), ενώ δύο τρίποντα από τον Αμερικανό και τον Σπανούλη έβαλαν τον Ολυμπιακό στην διεκδίκηση του αγώνα (36-35). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με βολές του Οσμάν (38-35) και τον Γκριν να βρίσκει… σίδερο σε δύο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε.

Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από πολύ ώρα με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη (40-38) και στη συνέχεια 43-40 με τρίποντο του Σπανούλη, ενώ μέχρι το 30’ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Το σκορ στο δεκάλεπτο έληξε 54-55, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν πόντους από τους Μπιρτς, Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου και Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74