Εύκολες νίκες για Γερμανία και Αγγλία

H Bόρεια Ιρλανδία νίκησε 2-0 την Νορβηγία

Δεν δυσκολεύθηκε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία να πετύχει τη πέμπτη σερί νίκης της στα προκριματικά του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Ο Σίρλε  ανοιξε το σκορ στο 19 για τη Γερμανία. Οι Αζέροι ισοφάρισαν στο 31 με γκολ του Ναζάροφ, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Μίλερ να δώσει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 45 ο Γκόμεζ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Το τελικό 4-1 για τους παγκόσμιους πρωταθλητές διαμόρφωσε στο 81 ο Σίρλε.

Στη δεύτερη θέση το 3ου ομίλου με 10 βαθμούς βρίσκεται η Βόρεια Ιρλανδία που νίκησε 2-0 την Νορβηγία. Ο Γουόρντ στο 2ο λεπτό και  ο Ουάσιγκτον στο 33 πέτυχαν τα γκολ της Ιρλανδικής ομάδας.

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες η Αγγλία επικράτησε 2-0 της Λιθουανίας στο Γουέμπλει.

Ο Ζερμέν Ντεφόε, που επέστρεψε στην εθνική μετά από τρία χρόνια άνοιξε το σκορ στο 21, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Τζέιμι Βάρντι διαμόρφωσε το 2-0 για την Αγγλία.

Για τον ίδιο όμιλο, τον έκτο, η Σκωτία με γκολ του Κρις Μάρτιν δυο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα επικράτησε 1-0 της Σλοβενίας.