Στην Τουρκία θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα λιγκ ο Ολυμπιακός μετά το 1-1 στο χθεσινό ματς με την Μπεσίκτας. Προβάδισμα πρόκρισης πήραν από χθες Λιόν, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Αντερλεχτ.

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ματς του Ολυμπιακού με τη Μπεσίκτας και πλέον η πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ θα κριθεί την ερχόμενη Πέμπτη στην Κωνσταντινούπολη.

Οι ερυθρόλευκοι προηγηθήκαν με γκολ του Καμπιάσο μετά από σέντρα του Ανσαριφαρντ. Ομως στο 53 μετα από τραγικό λάθος του Λεάλι, οι Τούρκοι με τον Αμπουμπακάρ ισοφάρισαν και ο Ολυμπιακός καλείται να κάνει την υπερβαση στη Τουρκία για να συνεχίσει στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Λιον που νίκησε 4-2 τη Ρόμα. Μόλις στο 8' ο Ντιακαμπί έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια η Ρόμα αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Σαλάχ στο 20' και στο 33' ο Φάτσιο έκανε το 1-2. Όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τολισό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Φεκίρ στο 74' με εξαιρετικό τρόπο έκανε το 3-2 για τη Γαλλική ομάδα, ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του ματς ο Λακαζετ.

Στο Ολντ Τρασφορντ αναμένεται να σφραγίσει τη πρόκριση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετα το 1-1 με τη Ροστοβ στη Ρωσία. Ο Μιχταριαν στο 35 σκόραρε για την ομάδα του Μουρίνιο, για να ισοφαρίσει στο 53 ο Μπουκάροφ για τη ρωσική ομάδα.

Προσπάθησε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Άντερλεχτ αλλα οι Βέλγοι με γκολ του Στάνσιου πήραν τη νικη στη Λευκωσία και το προβάδισμα για πρόκριση στους 8 του Γιουρόπα λιγκ.