Παίζοντας με πάθος και ψυχή ο Ηρακλής νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Βέροια, στην εξ’  αναβολής αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League, δείχνοντας αποφασισμένος να παλέψει για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Δημήτρης Γροντής εννέα λεπτά πριν τη λήξη του ματς έδωσε προβάδισμα στον γηραιό, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λεοζίνιο με εκτέλεση πέναλτι σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Πλέον, ο Ηρακλής έχει οκτώ βαθμούς, καθώς χθες η ΕΠΟ του αφαίρεσε τρεις βαθμούς λόγω οφειλών στον Πουρτουλίδη.

Ωστόσο, αν πληρώσει το προβλεπόμενο ποσό μέχρι την πρώτη Φεβρουαρίου θα φθάσει τους 11, ενώ Βέροια και Λεβαδειακός έχουν από 13 βαθμούς.

Για το κύπελλο Ελλάδος ο Αστέρας Τρίπολης έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά καθώς με γκολ του Ιωαννίδη στο 22ο λεπτό νίκησε 1-0 τα Τρίκαλα, και σε συνάρτηση με τη νίκη στο πρώτο ματς πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τις βάσεις για πρόκριση έβαλε η ΑΕΚ που νίκησε εκτός έδρας 1-0 τον Λεβαδειακό. Το γκολ της Ένωσης πέτυχε στο 70Ο  Μπακασέτας μετά από πάσα του Μεληκιώτη.

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Λαμία και Ατρόμητος. Στο 3ο λεπτό ο Ντάουντα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Περιστερίου. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήταν άμεση, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τζόκιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τσούκαλος έκανε το τακουνάκι στον Αυγενικού που αρχικά πλάσαρε στο δοκάρι και στην επιστροφή ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 14' ο Ντάουντα βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα κάνοντας το 2-1 για τον Ατρόμητο. Ωστόσο, ο Σπυρόπουλος στο 16' πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ διαμορφώνοντας το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.