Επική νίκη του Παναθηναϊκού με την Αναντολού Εφές! Επικράτησε με 92-81

Πρωταγωνιστής του χθεσινού παιχνιδιού ήταν ο Μάικ Τζέιμς που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση

Με νίκη του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε το χθεσινό «ματς-θρίλερ» με την Αναντολού Εφές.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 92-81 και σημείωσαν τη δέκατη νίκη σε 17 αγώνες στην Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σε ένατη ήττα και υποχώρηση στην κατάταξη.

Πρωταγωνιστής του χθεσινού παιχνιδιού ήταν ο Μάικ Τζέιμς, που με 5/5 βολές στα τελευταία 9.8΄΄ της κανονικής διάρκειας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, για να «καθαρίσουν» τότε ο Κέι Σι Ρίβερς (συνολικά 23 πόντοι με 5 τρίποντα) και ο Κένι Γκάμπριελ (10 πόντοι με 3 τρίποντα).

Όλη η ουσία του αγώνα συμπυκνώθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Ρίβερς με τρίποντο στο 1΄06΄΄ έγραψε το 65-63, αλλά η άμεση απάντηση του Ερτέλ «πάγωσε» το ΟΑΚΑ, καθώς έγραψε το 65-66 στα 43.7΄΄ και ο Μπράουν το 65-68 στα 11.8΄΄.

Αξιοσημείωτο, επίσης, είναι το γεγονός πως απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός μέτρησε 43 έναντι 37, αλλά και ότι έφτασε στην κατάταξη τη Φενέρμπαχτσε, την οποία θα συναντήσει στην επόμενη αγωνιστική.