​Μια ισοπαλία κατάφερε να πάρει η Εθνική Ελλάδος στην 4η αγωνιστική του 9ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 για το Μουντιάλ της Ρωσίας, στον αγώνα με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη στο γήπεδο ''Ι. Καραϊσκάκης''!

Η Εθνική μ��ς έκανε κακό ξεκίνημα στον αγώνα και έχασε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Το γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 32΄ και το έβαλε ο Πιάνιτς για την Βοσνία!

Αμέσως μετά το γκολ ο αγώνας διεκόπη για πέντε λεπτά καθώς οι οπαδοί των Βόσνιων πέταξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο αλλά και στις διπλανές κερκίδες!

Η καλύτερη φάση για την Ελλάδα ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Σάμαρης με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Μήτρογλου τετ-α-τετ, ωστόσο ο Μπέγκοβιτς έδιωξε δύσκολα.

Η εθνική μας ομάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέχρι το 60ο λεπτό.

Στο 55' ο Κώστας Φορτούνης επιχείρησε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπέγκοβιτς ωστόσο να βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και αυτή να σταματάει στο δεξί δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπέγκοβιτς μπλόκαρε ξανά.

Η λύτρωση ήρθε για την Εθνική Ελλάδος, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.

Στο 95’ ο Γιώργος Τζαβέλλας είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του έξω από την περιοχή και με ένα τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Να σημειωθεί ότι αμφότερες οι ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Παπαδόπουλου και του Τζέκο.

Στο γήπεδο Καραΐσκάκη βρέθηκε και ο Αλέξης Τσίπρας. Ο Πρωθυπουργός, μαζί με τον Υφυπουργό Αθλητισμού, Γι��ργο Βασιλειάδη, τον Υπουργό Ψηφιακής Πολιτικής Νίκο Παππά και τον Γενικό Γραμματέα Αθλη��ισμού Ιούλιο Συναδινό παρακολούθησαν από κοντά τον αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Σαμάρης, Μάνταλος, Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Βράνιες, Ιμπίσεβιτς, Πιάνιτς, Τζέκο, Λούλιτς, Ζουκάνοβιτς, Χαΐροβιτς, Γιάγιαλο.