Το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο μπάσκετ κατέκτησαν οι ΗΠΑ, οι οποίες σκόρπισαν στον τελικό τη Σερβία με 96-66.

Οι χρυσοί ολυμπιονίκες έκαναν έναν ξέσπασμα στο β’ δεκάλεπτο παίρνοντας διαφορά 23 πόντων στο ημίχρονο και κάπου εκεί ο τελικός πήρε τυπική μορφή.

Τρομερή ήταν η εμφάνιση του Κέβιν Ντουράντ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, χωρίς μάλιστα να αγωνιστεί στο 4ο δεκάλεπτο!

Όσον αφορά τον μικρό τελικό, η Ισπανία ήταν αυτή που πήρε το χάλκινο μετάλλιο σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο ως το τέλος.

Το τελικό σκορ 89-88 γράφτηκε με 2 βολές του Σέρχι Ροντρίγκεθ 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με την Αυστραλία να φωνάζει για ανύπαρκτο φάουλ.

Χρυσό οι ΗΠΑ και στις γυναίκες

Περίπατο έκανε στον τελικό του μπάσκετ και η γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ.

2016-08-21T194713Z_1987415232_RIOEC8L1IYA6F_RTRMADP_3_OLYMPICS-RIO-BASKETBALL-ROUNDUP.JPG
Οι Αμερικανίδες διέλυσαν την Ισπανία με 101-72, με την απονομή να γίνεται στο ημίχρονο του τελικού των ανδρών.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, η Σερβία επικράτησε 70-63 της Γαλλίας.