​Δεν κατάφερε τελικά να κατακτήσει μια θέση στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος κατετάγη στην έβδομη θέση του τελικού στο άλμα επί κοντώ.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 στο Σόποτ έχασε λόγω συγκυριών, μιας και ο αγώνας είναι αρκετά ευτράπελα. Αρχικά διεκόπη για μία ώρα λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό, οι αθλητές έπρεπε να περιμένουν και δεύτερη φορά όταν χάλασε ο μηχανισμός ανύψωσης του πήχη, κάτι που είχε συμβεί και στον προκριματικό.

Ο Φιλιππίδης ξεπέρασε εύκολα τα 5.50μ. έχασε όμως οριακά τα 5.65μ., αφού είχε χάσει το ρυθμό του και έκανε λάθη στις λεπτομέρειες.

Το ίδιο όμως συνέβη και με άλλους συναθλητές του, αφού στα 5.50μ. ολοκλήρωσαν τον αγώνα τόσο ο Μπάλνερ, όσο και Μπαρμπέρ.

Το χρυσό κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Τιάγκο Μπραζ με άλμα στα 6.03μ. που είναι και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, ενώ ασημένιος Ολυμπιονίκης στέφθηκε ο Γάλλος Λαβιλενί με 5.98μ., ο οποίος είχε κατακτήσει το χρυσό στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε με 5.85μ. ο Αμερικανός Σαμ Κέντρικς.