Λίγες ώρες έχουν απομείνει για την έναρξη του σπουδαιότερου αθλητικού γεγονότος στον πλανήτη, τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Από τις 5 έως και τις 21 Αυγούστου η Ελληνική Ολυμπιακή ομάδα θα εκπροσωπηθεί από 97 αθλητές που θα κάνουν τα πάντα, προκειμένου να επιστρέψουν στην Ελλάδα έχοντας στις βαλίτσες τους κάποιο μετάλλιο.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα (ώρες Ελλάδας) των Ελλήνων αθλητών που θα πάρουν μέρος στους Αγώνες:

Παρασκευή 5 Αυγούστου

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
19:00 Γύρος κατάταξης: Ατομικό (Γ) {Ευαγγελία Ψάρρα}

Σάββατο 6 Αυγούστου
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:30 Προκριματικά (Α) {Λευτέρης Πετρούνιας, Βλάσης Μάρας}

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

17:00 Προκριματικά: Διπλό σκιφ (Γ) {Κατερίνα Νικολαΐδου – Σοφία Ασουμανάκη}
18:00 Προκριματικά: Τετράκωπος ελαφρών βαρών (Α) {Στέφανος Ντούσκος – Γιάννης Πέτρου – Σπύρος Γιάνναρος – Παναγιώτης Μαγδανής – Θωμάς Καραμήτρος – Λευτέρης Κόνσολας}

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
15:30 Αγώνας σε δημόσιο δρόμο (Α) {Γιάννης Ταμουρίδης}

ΠΟΛΟ
19:00 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Ιαπωνία {Εθνική ανδρών}

Κυριακή 7 Αυγούστου

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

23:30 Προκριματικά (Γ) {Βάσω Μιλλούση}

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

19:00 Προκριματικά: 100μ ύπτιο (Α) {Απόστολος Χρήστου}

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

18:00 Προκριματικά: Τετράκωπος (Α) {Γιάννης Χρήστου – Γιώργος Τζιάλλας – Διονύσης Αγγελόπουλος – Γιάννης Τσίλης}

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
16:00 2ος γύρος: Μονό (Α) {Παναγιώτης Γκιώνης}

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
15:00 Προκριματικά: Αεροβόλο πιστόλι 10μ (Γ) {Άννα Κορακάκη}

Δευτέρα 8 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:00 RS:X (Α) {Βύρων Κοκκαλάνης}
19:10 RS:X (Γ) {Αγγελική Σκαρλάτου}

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
19:00 Προκριματικά: 200μ πεταλούδα (Α) {Στέφανος Δημητριάδης}

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
15:00 Γύρος των «64»: Σπάθη ατομικό (Γ) {Βάσω Βουγιούκα}

ΠΟΛΟ
15:00 Προκριματικά (Α): Σερβία – Ελλάδα {Εθνική ανδρών}

Τρίτη 9 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:00 RS:X (Γ), Finn (Α) {Αγγελική Σκαρλάτου, Γιάννης Μιτάκης}
19:10 RS:X (Α), {Βύρων Κοκκαλάνης}

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
19:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Α), 200μ πρόσθιο (Α) {Κριστιάν Γκολομέεφ, Δημήτρης Κουλούρης, Παναγιώτης Σαμιλίδης}

ΤΖΟΥΝΤΟ
16:00 Προκριματικά / Προημιτελικά: 81κ (Α) {Ρομάν Μουστόπουλος}

Τετάρτη 10 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:00 470 (Α), Finn (Α), Nacra 17 (Μικτό) {Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης, Γιάννης Μιτάκης, Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης}

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
19:00 Προκριματικά: 200μ ύπτιο (Α), 200μ μικτή ατομική (Α), 4×200μ ελεύθερο (Γ) {Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος}

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
14:30 Γύρος των «64»: Ξίφος ασκήσεως ατομικό (Γ) {Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου}

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
16:00 Ατομική χρονομέτρηση (Α) {Γιάννης Ταμουρίδης}

ΠΟΛΟ
16:20 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Ουγγαρία {Εθνική ανδρών}

ΤΖΟΥΝΤΟ
16:00 Προκριματικά / Προημιτελικά: 70κ (Γ), 90κ (Α) {Ηλίας Ηλιάδης}

Πέμπτη 11 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:00 RS:X (Α), Finn (Α), Nacra 17 (Μικτό) {Βύρων Κοκκαλάνης, Γιάννης Μιτάκης, Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης}
19:10 RS:X (Γ), 470 (Α) {Αγγελική Σκαρλάτου, Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης}

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
21:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α) {Κριστιάν Γκολομέεφ, Οδυσσέας Μελαδίνης}

Παρασκευή 12 Αυ��ούστου

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

16:00 Γκρουπ Β: 85κ (Α) {Θεόδωρος Ιακωβίδης}
01:00 Γκρουπ Α: 85κ (Α) {Θεόδωρος Ιακωβίδης}

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:00 RS:X (Γ) 470 (Α) {Αγγελική Σκαρλάτου, Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης}
19:10 RS:X (Α) {Βύρων Κοκκαλάνης}

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

19:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Γ), 4×100μ μικτή ομαδική (Α+Γ) {Νόρα Δράκου, Θεοδώρα Γιαρένη, Κριστιάν Γκολομέεφ – Ανδρέας Βαζαίος – Παναγιώτης Σαμιλίδης – Απόστολος Χρήστου – Χρήστος Κατραντζής}

ΠΟΛΟ
01:30 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Βραζιλία {Εθνική ανδρών}

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
15:30 Προκριματικά: Σκιτ (Α) {Ευθύμης Μίτας}

ΣΤΙΒΟΣ
15:35 Έπταθλο (Γ): 100μ εμπόδια {Σοφία Υφαντίδου}
16:50 Έπταθλο (Γ): Ύψος {Σοφία Υφαντίδου}
17:10 Τελικός: 10.000μ (Γ) {Αλεξία Πάππας}
20:30 Τελικός: 20χλμ βάδην (Α) {Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ}
02:35 Έπταθλο (Γ): Σφαιροβολία {Σοφία Υφαντίδου}
03:20 Προκριματικά: Μήκος (Α) {Μίλτος Τεντόγλου}
04:05 Έπταθλο (Γ): 200μ {Σοφία Υφαντίδου}

Σάββατο 13 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:00 Finn (Α), Nacra 17 (Μικτό) {Γιάννης Μιτάκης, Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης}
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
15:30 Προκριματικά: Σκιτ (Α) {Ευθύμης Μίτας}
ΣΤΙΒΟΣ
15:40 Προκριματικά: Τριπλούν (Γ) {Βούλα Παπαχρήστου}
17:00 1ος γύρος: 400μ (Γ) {Ειρήνη Βασιλείου}
17:45 Έπταθλο (Γ): Μήκος {Σοφία Υφαντίδου}
02:00 Έπταθλο (Γ): Ακοντισμός {Σοφία Υφαντίδου}
02:20 Προκριματικά: Επί κοντώ (Α) {Κώστας Φιλιππίδης}
03:15 Έπταθλο (Γ): Ακοντισμός {Σοφία Υφαντίδου}
04:53 Έπταθλο (Γ): 800μ {Σοφία Υφαντίδου}
Κυριακή 14 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Α) {Βύρων Κοκκαλάνης}
19:00 Finn (Α), Nacra 17 (Μικτό) {Γιάννης Μιτάκης, Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης}
19:10 470 (Α) {Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης}
20:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Γ) {Αγγελική Σκαρλάτου}
ΠΟΛΟ

20:10 Προκριματικά (Α): Αυστραλία – Ελλάδα {Εθνική ανδρών}

ΣΤΙΒΟΣ
15:30 Μαραθώνιος (Γ) {Σοφία Ρήγα, Ράνια Ρεμπούλη, Παναγιώτα Βλαχάκη}
02:30 Προκριματικά: Ύψος (Α) {Αντώνης Μάστορας, Κώστας Μπανιώτης}

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: Ελεύθερο πρόγραμμα {Ευαγγελία Πλατανιώτη – Εβελίνα Παπάζογλου}

Δευτέρα 15 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:00 470 (Α), 49er (Α) {Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης}

ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:00 10χλμ (Γ) {Κέλυ Αραούζου}

ΣΤΙΒΟΣ

15:35 1ος γύρος: 200μ (Γ) {Μαρία Μπελιμπασάκη}
02:30 Προκριματικά: Δισκοβολία (Γ) {Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου}
02:40 1ος γύρος: 110μ εμπόδια (Α) {Κώστας Δουβαλίδης}
03:50 Προκριματικά: Δισκοβολία (Γ) {Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου}

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέ��ο: Τεχνικό πρόγραμμα {Ευαγγελία Πλατανιώτη – Εβελίνα Παπάζογλου}
Τρίτη 16 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:00 Αγώνας μεταλλίων: Finn (Α) {Γιάννης Μιτάκης}
20:00 Αγώνας μεταλλίων: Nacra 17 (Μικτό) {Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης}

ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:00 10χλμ (Α) {Σπύρος Γιαννιώτης}

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

16:18 1ος γύρος: Κέιριν (Α) {Xρήστος Βολικάκης}

ΣΤΙΒΟΣ
15:45 Προκριματικά: Επί κοντώ (Γ) {Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου}
17:05 1ος γύρος: 100μ εμπόδια (Γ) {Ελισάβετ Πεσιρίδου}
17:50 1ος γύρος: 200μ (Α) {Λυκούργος Τσάκωνας}
03:05 Προκριματικά: Μήκος (Γ) {Λίλη Αλ��ξούλη}
Τετάρτη 17 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

20:00 Αγώνας μεταλλίων: 470 (Α) {Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης}
ΣΤΙΒΟΣ

15:40 Προκριματικά: Σφυροβολία (Α) {Mιχάλης Αναστασάκης}
17:05 Προκριματικά: Σφυροβολία (Α) {Mιχάλης Αναστασάκης}
Πέμπτη 18 Αυγούστου

ΠΑΛΗ
16:00 Προκριματικά: 53κ ελευθέρα (Γ) {Μαρία Πρεβολαράκη}

ΣΤΙΒΟΣ
15:55 Προκριματικά: Σφαιροβολία (Α) {Nίκος Σκαρβέλης}

Παρασκευή 19 Αυγούστου

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:20 Προκριματικά: Σύνθετο ατομικό {Βαρβάρα Φίλιου}

ΣΤΙΒΟΣ
14:00 Τελικός: 50χλμ βάδην (Α) {Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ}
20:30 Τελικός: 20χλμ βάδην (Γ) {Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Παναγιώτα Τσινοπούλου}
Σάββατο 20 Αυγούστου

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:00 Προκριματικά: Ομαδικό {Σταυρούλα Σαμαρά – Ελένη Δόικα – Μιχαέλα Μεταλλίδου – Ιωάννα Αναγνωστοπούλου – Ζωή Κοντογιάννη}

Κυριακή 21 Αυγούστου
ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

18:30 Cross country (Α) {Δημήτρης Αντωνιάδης}

ΣΤΙΒΟΣ
15:30 Μαραθώνιος (Α) {Χριστόφορος Μερούσης, Mιχάλης Καλομοίρης}


Διαβάστε επίσης:

Στον ρυθμό των Ολυμπιακών Αγώνων: Αρχίζει η γιορτή στο Ρίο!