Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και ΠΑΣ Γιάννινα θα δώσουν απόψε τις τελικές μάχες, στον Γ' προκριματικό γύρο του Europa League και στα παιχνίδια ρεβάνς θέλουν να διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός θα πα��ξει στη Σουηδία κόντρα στην ΑΙΚ Στοκχόλμης (20.00 OTESPORT4) και θέλει να διαφυλάξει τη νίκη με 1-0 στο πρώτο ματς της Λεωφόρου για να πάρει την πρόκριση.

Σαφώς πιο δύσκολο έργο θα ο ΠΑΣ Γιάννινα (20.00 OTESPORT5) , ο οποίος θα υποδεχθεί την Αλκμάαρ στους «Ζωσιμάδες». Η ομάδα της Ηπείρου στην πρώτη ευρωπαϊκή παρουσία της, πέρασε το εμπόδιο της νορβηγικής Οντ και θέλει τώρα ν' ανατρέψει τα προγνωστικά κόντρα στη δυνατή ολλανδική ομάδα, από την οποία ηττήθηκε με 1-0 στο πρώτο ματς.

Δύσκολο έργο θα έχει και η ΑΕΚ (21.00 Novasports2), η οποία θα παίξει στο Ολυμπιακό στάδιο κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια θα παίξει για τη νίκη, ώστε να περάσει αυτή στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, έχοντας το πλεονέκτημα του 0-0 στον πρώτο αγώνα του «Ζοφρουά Γκιζάρ».

Συνοπτικά το πρόγραμμα των ρεβάνς του Γ' προκριματικού γύρου του Europa League και τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων:

ΠΕΜΠΤΗ

ΠΑΣ Γιάννινα (ΕΛΛΑΔΑ)-Αλκμάαρ (Ολλανδία) 0-1

ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ) 0-1

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Σεντ Ετιέν (Γαλλία) 0-0

Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία)-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-0

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 1-1

Σεντερίσκε (Δανία)-Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία) 2-1

Ρίο Άβε (Πορτογαλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 0-0

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)-Γέλγκαβα (Λετονία) 1-1

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Αούστρια Βιένης (Αυστρία) 1-0

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Λιλ (Γαλλία) 1-1

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)-Ολεκσάντριγια (Ουκρανία) 3-0

Αρούκα (Πορτογαλία)-Χεράκλες (Ολλανδία) 1-1

Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)-Τορπέντο Ζόντινο (Λευκορωσία) 0-0

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Γκέτεμποργκ (Σουηδία) 2-1

Ριέκα (Κροατία)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 0-0

Κράσνονταρ (Ρωσία)-Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) 3-0

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Γκρασχόπερς (Ελβετία) 1-2

Σασουόλο (Ιταλία)-Λουκέρνη (Ελβετία) 1-1

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Βοϊβοντίνα (Σερβία) 1-1

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)-Γκενκ (Βέλγιο) 0-1

Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Οσμανλισπόρ (Τουρκία) 0-1

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Παντούρι (Ρουμανία) 3-1

Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)-Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) 0-2

Μπρόντμπι (Δανία)-Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία) 0-1

Μίντιλαντ (Δανία)-Βιντεότον (Ουγγαρία) 1-0

Βιτορούλ Κονστάντσα (Ρουμανία)-Γάνδη (Βέλγιο) 0-5

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Αμπερντίν (Σκοτία) 1-1

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Ντομζάλε (Σλοβενία) 1-2

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) 2-1