Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους φίλους του ΠΑΣ Γιάννινα, αναμένεται η αναμέτρηση της Τετάρτης ανάμεσα στην νορβηγική Οντς και την Μάριεχαμν από την Φινλανδία, για τον Α` προκριματικό γύρο του Europa League.

Το συγκεκριμένο ζευγάρι θ΄αναδείξει τον πρώτο «Ευρωπαίο» αντίπαλο στην Ιστορία του «Αγιαξ της Ηπείρου» που θα μπει στην διο��γάνωση από τον Β` προκριματικό γύρο.

Παράλληλα, η ΑΕΚ Λάρνακας υποδέχεται την Φολγκόρε από το Σαν Μαρίνο με στόχο ένα αποτέλεσμα που θα βάλει τις βάσεις για την πρόκριση, ενώ με τον ίδιο στόχο, η Ομόνοια ταξιδεύει στην Αρμενία για να αντιμετωπίσει την Μπάναντς.

Σχετικό προβάδισμα για θετικό αποτέλεσμα, έχουν οι ομάδες από την Βόρεια Ευρώπη, καθώς τα πρωταθλήματα τους είναι σε εξέλιξη, γεγονός που σημαίνει ότι βρίσκονται σε κανονικούς αγωνιστικούς ρυθμούς, σε αντίθεση με τις περισσότερες ομάδες που πρετοιμάζονται.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:


Τρίτη 28 Ιουνίου


Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν)-Ντάτσια Κισινάου (Μολδαβία)

Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-Ζενές Ες (Λουξεμβούργο)

Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)

Παρτιζάνι (Αλβανία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)


Τετάρτη 29 Ιουνίου


Αμπερντίν (Σκοτία)-Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)

Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Τρακάι (Λιθουανία)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Σπαρτάκς Γιουρμάλα (Λετονία)

Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Γελγκάβα (Λετονία)

Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)-Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)

ΑΙΚ Σόλνα (Σουηδία)-Μπάλα Τάουν (Ουαλία)

Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο)-Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία)

Ντομζάλε (Σλοβενία)-Λούζιτανς (Ανδόρα)

Μποκέλ (Μαυροβούνιο)-Βοϊβοντίνα (Σερβία)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο)

Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)-Σιράκ (Αρμενία)

Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μπιρκιρκάρα (Μάλτα)

Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)-Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία)

Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)-Κρακοβία (Πολωνία)

Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Σίλεκς (ΠΓΔΜ)

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα)

Σλόμποντα Τούζλα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν)

Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)-Σπαρτάκ Μιγιάβα (Σλοβακία)

Ακτόμπε (Καζακστάν)-ΜΤΚ Βουδαπέστης (Ουγγαρία)

Μίντιλαντ (Δανία)-Σούντουβα (Λιθουανία)

Ινφονετ (Εσθονία)-Χαρτς (Σκοτία)

Στάμπαεκ (Νορβηγία)-Κόναχς Κουέι (Ουαλία)

Βέντσπιλς (Λετονία)-Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)

Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)

Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)

Ατλάντας (Λιθουανίας)-Ελσίνκι (Φινλανδία)

Γκέτεμποργκ (Σουηδία)-Λαντούντνο Τάουν (Ουαλία)

KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Γκλέναβον (Β. Ιρλανδία)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Ροβανιέμι (Φινλανδία)

Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Μπρόντμπι (Δανία)

Βιντεότον (Ουγγαρία)-Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)

Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)-Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία)

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Μπαλζάν (Μάλτα)

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Σαμτρέντια (Γεωργία)

Μπάναντς (Αρμενία)-Ομόνοια (Κύπρος)

Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία)-Τσικούρα Σατσκέρε (Γεωργία)

Πιούνικ (Αρμενία)-Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Γκόριτσα (Σλοβενία)

Τέουτα (Αλβανία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)

Μπερόε Στάρα Ζαγόρα (Βουλγαρία)-Ράντνικ Μπιγέλινα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

Κουκέσι (Α��βανία)-Ρούνταρ Πλιέβλια (Μαυροβούνιο)