Ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση έμεινε η Τουρκία με τη νίκη της 2-0 ε��ί της Τσεχίας στην 3η αγωνιστική του Δ' ομίλου του Euro. Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις οι παίκτες του Τερίμ σκόραραν με τον Γιλμάζ στο 10΄ και Τουφάν στο 65΄ και ελπίζουν βάσιμα στην πρόκρισή τους στους «16» ως καλύτεροι τρίτοι. Οι Τσέχοι είχαν ένα δοκάρι και πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, μένοντας εκτός διοργάνωσης.

Η Τουρκία ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς στο 10' άνοιξε το σκορ. Ο Μορ έδωσε μέσα στην περιοχή στον Γιλμάζ, ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τσεχ και να κάνει το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα η Τσεχία έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Σίβοκ σταμάτησε στο δοκάρι. Οι ποδοσφαιριστές του Βρμπα κυνήγησαν την ισοφάριση και βάση της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου άξιζαν τουλάχιστο�� ένα γκολ, καθώς εκτός από το δοκάρι έχασαν ακόμη δύο ? τρεις καλές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν αξιοσημείωτες ευκαιρίες. Στο 65', όμως, η Τουρκία κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και να αγκαλιάσει τη νίκη. Υστερα από εκτέλεση φάουλ ο Τοπάλ, που ήταν σε θέση οφσάιντ, τροφοδότησε τον Τουφάν, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Τσεχ κι έκανε το 2-0.

Ένα σκορ που δίνει βάσιμες ελπίδες στην Τουρκία για πρόκριση στη φάση των «16». Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Τερίμ έχουν τρεις βαθμούς ( με 2-4 γκολ) και αφήνουν πίσω τους, τους Αλβανούς που έχουν κι αυτοί μία νίκη αλλά στο ενεργητικό τους ένα γκολ και τρία στο παθητικό. Σύμφωνα με την UEFA σε ανάλογη περίπτωση μετράει η καλύτερη επίθεση, δηλαδή αυτή των Τούρκων.

Από την άλλη οι Τσέχοι με έναν βαθμό έμειναν στην τελευταία θέση και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Euro.