​Πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας, η κλήρωση για τον Α΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Τα 48 ζευγάρια που προέκυψαν θα αναμετρηθούν σε διπλούς αγώνες, στις 30 Ιουνίου και στις 7 Ιουλίου, με τους νικητές να παίρνουν το εισιτήριο για τον Β΄ προκριματικό γύρο.


Αναλυτικά τα ζευγάρια του Α΄ προκριματικού γύρου:

Αμπερντίν (Σκοτία)-Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)

Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Τ��ακάι (Λιθουανία)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Σπαρτάκς Γιουρμάλα (Λετονία)

Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Γελγκάβα (Λετονία)

Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)-Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)

ΑΙΚ Σόλνα (Σουηδία)-Μπάλα Τάουν (Ουαλία)

Ντιφερντάνγκε (Λουξεμβούργο)-Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία)

Οντς (Νορβηγία)-Μάριεχαμν (Φινλανδία)

Ντομζάλε (Σλοβενία)-Λούζιτανς (Ανδόρα)

Μποκέλ (Μαυροβούνιο)-Βοϊβοντίνα (Σερβία)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο)

Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)-Σιράκ (Αρμενία)

Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μπιρκιρκάρα (Μάλτα)

Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)-Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία)

Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)-Κρακοβία (Πολωνία)

Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Σίλεκς (ΠΓΔΜ)

Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα)

Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν)-Ντάτσια Κισινάου (Μολδαβία)

Σλόμποντα Τούζλα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν)

Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)-Σπαρτάκ Μιγιάβα (Σλοβακία)

Ακτόμπε (Καζακστάν)-ΜΤΚ Βουδαπέστης (Ουγγαρία)

Μίντιλαντ (Δανία)-Σούντουβα (Λιθουανία)

Ινφονετ (Εσθονία)-Χαρτς (Σκοτία)

Στάμπαεκ (Νορβηγία)-Κόναχς Κουέι (Ουαλία)

Βέντσπιλς (Λετονία)-Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)

Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)

Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)

Ατλάντας (Λιθουανίας)-Ελσίνκι (Φινλανδία)

Γκέτεμποργκ (Σουηδία)-Λαντούντνο Τάουν (Ουαλία)

Σεντ Πάτρικ (Ιρλανδία)-Ζενές Ες (Λουξεμβούργο)

KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Γκλέναβον (Β. Ιρλανδία)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Ροβανιέμι (Φινλανδία)

Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Μπρόντμπι (Δανία)

Βιντεότον (Ουγγαρία)-Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)

Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)-Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία)

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Μπαλζάν (Μάλτα)

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Σαμτρέντια (Γεωργία)

Μπάναντς (Αρμενία)-Ομόνοια (Κύπρος)

Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία)-Τσικούρα Σατσκέρε (Γεωργία)

Πιούνικ (Αρμενία)-Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Γκόριτσα (Σλοβενία)

Τέουτα (Αλβανία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)

Παρτιζάνι (Αλβανία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

Μπε��όε Στάρα Ζαγόρα (Βουλγαρία)-Ράντνικ Μπιγέλινα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

Κουκέσι (Αλβανία)-Ρούνταρ Πλιέβλια (Μαυροβούνιο)