H αντίστροφη μέτρηση για το Euro 2016 έχει ξεκινήσει!

Η κορυφαία διοργάνωση θα διαρκέσει 1 μήνα (10 Ιουνίου-10 Ιουλίου) και πλέον είναι γνωστές οι 23άδες των 24 ομάδων που θα βρεθούν στα γήπεδα της Γαλλίας.

Οι Έλληνες φίλαθλοι θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές της Ευρώπης στους 51 αγώνες της διοργάνωσης, από την ΕΡΤ.

Οι έξι όμιλοι της πρώτης φάσης είναι:
1ος: Γαλλία, Ελβετία, Ρουμανία, Αλβανία
2ος: Αγγλία, Ρωσία, Ουαλία, Σλοβακία
3ος: Γερμανία, Πολωνία, Ουκρανία, Βόρεια Ιρλανδία
4ος: Ισπανία, Κροατία, Τσεχία, Τουρκία
5ος: Βέλγιο, Ιταλία, Ιρλανδία, Σουηδία
6ος: Πορτογαλία, Αυστρία, Ισλανδία, Ουγγαρία.

Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες θα προκριθούν στη φάση των «16».

Το πρόγραμμα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ
22:00 Γαλλία - Ρουμανία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Αλβανία - Ελβετία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου
19:00 Ουαλία - Σλοβακία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιάννη Σαντοριναίου
22:00 Αγγλία - Ρωσία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Τουρκία - Κροατία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Περικλή Μακρή
19:00 Πολωνία - Βόρεια Ιρλανδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου
22:00 Γερμανία - Ουκρανία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη

ΔΕΥΤΕΡΑ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Ισπανία - Τσεχία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιώργου Χαϊκάλη
19:00 Ιρλανδία - Σουηδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιάννη Σαντοριναίου
22:00 Βέλγιο - Ιταλία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου

ΤΡΙΤΗ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ
19:00 Αυστρία - Ουγγαρία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Περικλή Μακρή
22:00 Πορτογαλία - Ισλανδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη

ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Ρωσία - Σλοβακία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου
19:00 Ρουμανία - Ελβετία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιώργου Χαϊκάλη
22:00 Γαλλία - Αλβανία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου

ΠΕΜΠΤΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Αγγλία - Ουαλία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιάννη Σαντοριναίου
19:00 Ουκρανία - Βόρεια Ιρλανδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου
22:00 Γερμανία - Πολωνία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Ιταλία - Σουηδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου
19:00 Τσεχία - Κροατία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Περικλή Μακρή
22:00 Ισπανία - Τουρκία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιώργου Χαϊκάλη

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Βέλγιο - Ιρλανδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιάννη Σαντοριναίου
19:00 Ισλανδία - Ουγγαρία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη
22:00 Πορτογαλία - Αυστρία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ
22:00 Ελβετία - Γαλλία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Γιάννη Σαντοριναίου
22:00 ��ουμανία - Αλβανία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Περικλή Μακρή

ΔΕΥΤΕΡΑ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ
22:00 Σλοβακία - Αγγλία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου
22:00 Ρωσία - Ουαλία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Γιώργου Χαϊκάλη

ΤΡΙΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
19:00 Βόρεια Ιρλανδία - Γερμανία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου
19:00 Ουκρανία - Πολωνία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου
22:00 Κροατία - Ισπανία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη
22:00 Τσεχία - Τουρκία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Γιώργου Χαϊκάλη

ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ
19:00 Ισλανδία - Αυστρία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Περικλή Μακρή
19:00 Ουγγαρία - Πορτογαλία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου
22:00 Σουηδία - Βέλγιο, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη
22:00 Ιταλία - Ιρλανδία, ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ 2 σε περιγραφή Γιώργου Χαϊκάλη

Φάση των «16»

Σάββατο 25 Ιουνίου, 16.00 (St-Etienne): Α2 v C2 – Ματς 1
Σάββατο 25 Ιουνίου, 19.00 (Paris): Β1 v A3/C3/D3 – Ματς 2
Σάββατο 25 Ιουνίου, 22.00 (Lens): D1 v B3/E3/F3 – Ματς 3

Κυριακή 26 Ιουνίου, 16.00 (Lyon): A1 v C3/D3/E3 – Ματς 4
Κυριακή 26 Ιουνίου, 19.00 (Lille): C1 v A3/B3/F3 – Ματς 5
Κυριακή 26 Ιουνίου, 22.00 (Toulouse): F1 v E2 – Ματς 6

Δευτέρα 27 Ιουνίου, 19.00 (St-Denis): E1 v D2 – Ματς 7
Δευτέρα 27 Ιουνίου, 22.00 (Nice): B2 v F2 – Ματς 8

Προημιτελικοί

Πέμπτη 30 Ιουνίου, 22.00 (Marseille): Νικητής Ματς 1 v Νικητής Ματς 3 – QF1
Παρασκευή 1 Ιουλίου, 22.00 (Lille): Νικητής Ματς 2 v Νικητής Ματς 6 – QF2
Σάββατο 2 Ιουλίου, 22.00 (Bordeaux): Νικητής Ματς 5 v Νικητής Ματς 7 – QF3
Κυριακή 3 Ιουλίου, 22.00 (St-Denis): Νικητής Ματς 4 v Νικητής Ματς 8 – QF4

Ημιτελικοί

Τετάρτη 6 Ιουλίου, 22.00 (Lyon): Νικητής QF1 v Νικητής QF2 – SF1
Πέμπτη 7 Ιουλίου, 22.00 (Marseille): Νικητής QF3 v Νικητής QF4 – SF2

Τελικός

Κυριακή 10 Ιουλίου, 22.00 (St-Denis): Νικητής SF1 v Νικητής SF2