Περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος περνάει η Μπαρτσελόνα, αφού μετά τον αποκλεισμό της από το Champions League ηττήθηκε και από τη Βαλένθια για το ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι «νυχτερίδες» πραγματοποίησαν ένα μεγάλο διπλό επικρατώντας των «μπλαουγκράνα» με 1-2 στο Καμπ Νου, υποχρεώνοντας τους στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ράκιτιτς ,ενώ το 0-2 σημείωσε ο Σάντι Μίνα. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μείωσε το σκορ στο 63ο λεπτό με τον Μέσι να φτάνει τα 500 γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Πλέον η μάχη του τίτλου είναι εξαιρετικά αμφίρροπη αφού πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο βρίσκονται μαζί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (οι Καταλανοί υπερέχουν στην ισοβαθμία) με 76 βαθμούς , ενώ η Ρεάλ ακολουθεί κατά πόδας με 75.