Όπως και στο πρώτο ματς στη Λισαβόνα, έτσι και στην Αγία Πετρούπολη, η Μπενφίκα σκόραρε στο τέλος, νίκησε 2-1 τη Ζενίτ και έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Νίκο Γκαϊτάν στο 85΄ ήταν αυτός που ισοφάρισε το γκολ του Χουλκ στο 69΄, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταλίσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ κι έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση τω�� Πορτογάλων, που είχαν επικρατήσει 1-0 στον πρώτο αγώνα.

Γκολ: 69' Χουλκ - 85' Γκαϊτάν, 90'+5' Τάλισκα

Κίτρινες κάρτες: Χουλκ - Μήτρογλου, Πίτσι

Κόκκινες κάρτες: -

Zενίτ (Βίλας Μπόας): Λοντίγκιν, Ανιούκοφ (59' Σμόλινκοφ), Νέτο, Λόμπαερτς, Ζιρκόφ, Μαουρίτσιο (82' Γιουσούποφ), Βίτσελ, Ντάνι, Τζούμπα, Χουλκ, Κοκόριν (59' Σατόφ).

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Έντερσον, Σεμέντο, Ρενάτο Σάντσες, Ελισέου, Λίντελοφ, Φέισα, Σάμαρης, Πίτσι (71' Σάλβιο), Γκαϊτάν, Ζόνας (90'+2' Ταλίσκα), Μήτρογλου (67' Ραούλ Χιμένες).

Στους «8» και η Παρί

Στα προημιτελικά του Champions League φιγουράρει η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τη νίκη της 2-1 επί της Τσέλσι στο Λονδίνο.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Ραμπιό. Η φάση ξεκίνησε από την εξαιρετική κίνηση του Ιμπραΐμοβιτς στην «πλάτη» της άμυνας των γηπεδούχων, βγήκε στα πλάγια, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Ραμπιό στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά.
Γκολ: 27' Ντιέγκο Κόστα - 16' Ραμπιό, 67' Ιμπραΐμοβιτς

Κίτρινες κάρτες: Φάμπρεγκας, Μίκελ, Ιβάνοβιτς - Ραμπιό, Μότα, Ματουιντί

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Κένεντι, Φάμπρεγκας, Μίκελ, Πέδρο, Ουίλιαν, Αζάρ (77' Όσκαρ), Ντιέγκο Κόστα (60' Τραορέ).

Παρί Σεν Ζερμέν: Τραπ, Μαρκίνιος, Νταβίντ Λουίς, Τιάγκο Σίλβα, Μάξουελ, Μότα, Ματουιντί (87' Φαν ντερ Βιλ), Ραμπιό, Λούκας Μόουρα (77' Παστόρε), Ντι Μαρία (82' Καβάνι), Ιμ��ραΐμοβιτς.