Ηττήθηκε με 68-81 από την Αναντολού Εφές, αλλά καθόλου δεν πείραξε τον Ολυμπιακό, αφού με 8 νίκες – 2 ήττες, προκρίθηκε 1ος του 2ου ομίλου για τη φάση των «16» στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Πειραιά με απουσίες των Σπανούλη, Λοτζέσκι και Αγραβάνη έδειξε μειωμένη αμυντική απόδοσης.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε αυτό που ήθελε, την 6η νίκη της τουρκικής ομάδας, αλλά κυρίως και τη 2η θέση που την τοποθετεί στον 5ο και πιο βατό όμιλο, αυτόν του Παναθηναϊκού. Δεν θα συναντηθούν δηλαδή εκ νέου στο Top-16, Ολυμπιακός και Αναντολού Εφές.

Στον 6ο όμιλο, οι Πειραιώτες θα βρουν την ομάδα που τους υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τους (στην πρεμιέρα εκτός) τη Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση που τερμάτισε 3η. Στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους στη διοργάνωση φέτος, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κορυφαίο τον Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους, ενώ διψήφιο νούμερο σημείωσε και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με 10.

​ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 2, Χάντερ 7, Παπαπέτρου 6 (1), Στρόμπερι 10, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 7 (2), Χάκετ 19 (1), Αθηναίου 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 9, Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 9 (2), Μπατούκ 6 (2), Σάριτς 13 (1), Κορκμάζ 6 (2), Γκρέιντζερ 5 (1), Ερτέλ 13 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Ντάνστον 5.

Αποτελέσματα 10ης αγωνιστικής και τελικές βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Κίμκι (Ρωσία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 68-70
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Στρασμπούρ (Γαλλία) 97-65
Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 85-76

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Φενερμπαχτσέ 8-2 18
Κίμκι 5-5 15 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
Ερυθρός Αστέρας 5-5 15
Ρεάλ Μαδρίτης 5-5 15
Μπάγερν Μονάχου 4-5 13
Στρασμπούρ 3-7 13

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)-Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία) 92-70
Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 68-81
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Λιμόζ (Γαλλία) 69-77

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Ολυμπιακός 8-2 18
Αναντολού Εφές 6-4 16
Λαμποράλ Κούτσα 6-4 16 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ 4-6 14
Λιμόζ 3-7 13
Αρμάνι Μιλάνο 3-7 13

3ος ΟΜΙΛΟ��

Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 72-75
Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 78-74
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-Καρσίγιακα (Τουρκία) 81-83

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
Λοκομοτίβ Κουμπάν 8-2 18
Μπαρτσελόνα 6-4 16
Παναθηναϊκός 6-4 16
Ζαλγκίρις Κάουνας 5-5 15 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
Καρσίγιακα 3-7 13
Ζιέλονα Γκόρα 2-8 12

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου
Νταρουσάφακα (Τουρκία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 66-70
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Σάσαρι (Ιταλία) 86-54
Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου
Μάλαγα (Ισπανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 76-88

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ν-Η Β.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 9-1 19
Μάλαγα 7-3 17
Μπάμπεργκ 6-4 16 ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
Νταρουσάφακα 4-6 14
Μακάμπι Τελ Αβίβ 4-6 14
Σάσαρι 0-10 10