​Λυτρωτική νίκη, με 1 - 0 επί της Καλλονής, πέτυχε ο Ατρόμητος, την ώρα που Ξάνθη και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1 - 1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ατρόμητος – Καλλονή: 1 - 0

Με γκολ του Λε Ταλέκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ατρόμητος πήρε «χρυσή» νίκη στο Περιστέρι και «ανάσανε», καθώς έφτασε στους 13 βαθμούς και «έπιασε» τον Παναιτωλικό στη 13η θέση.

Από το 76’, η Καλλονή αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελλακόπουλου, ενώ στις καθυστερήσεις ο διαιτητής απέβαλε και τον Κεϊτά.

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος (Τρ. Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Κούρος (77' Λε Ταλέκ), Φυτανίδης, Μπίτολο, Ουμπίντες, Ουσέρο, Κοντοές, Λημνιός (58' Μαρσελίνιο), Ναπολεόνι, Μπρίτο, Μπαστακός (46' Πίτου Γκαρσία)

Καλλονή (Θ. Θεοδωρίδης): Χογκ, Γιορέντε (14' λ. τρ. Κρολ), Ούκα, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Καλτσάς, Γεωργίου, Μπαργκάν (80' Αντέτζο), Σάμπα (70' Ελλακόπουλος), Μανούσος

Ξάνθη – Βέροια: 1 – 1

Γκολ, βαθμούς και… πέναλτι μοιράστηκαν η Ξάνθη και η Βέροια στα «Πηγάδια».

Το σκορ διαμορφώθηκε με δύο πέναλτι, σε δύο λεπτά, στο πρώτο ημίχρονο: προηγήθηκε η Βέροια με τον Ναζλίδη στο 41', για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο επόμενο λεπτό με τον Νέτο.

Αν και αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, καμία προσπάθειά τους δεν βρήκε τα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Καρυπίδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης (66' Ερέα), Φλίσκας, Νιέτο, Φάρκας, Σολτάνι (71' Τριάδης), Ράνος (66' Καπετάνος)

Βέροια (Γεωργιάδης): Λόπεθ, Νέτο (90' Μαραγκός), Όστοϊτς, Μπατιόν, Μαλόν, Άρτσε, Γεωργιάδης, Γιαννούλης, Πούγγουρας, Καϊκούτ (79' Σιόντης), Ναζλίδης (90' Κόλα)