​Κάτι από… Αγγλία θύμιζε η αναμέτρηση του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική, καθώς ο «δικέφαλος του βορρά» ανέτρεψε δύο φορές το σκορ και, τελικά, το ντέρμπι έληξε ισόπαλο με σκορ 3 – 3!

Ο Ηρακλής προηγήθηκε στο 14ο λεπτό, όταν, σε εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ έχασαν την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μακρής, με μια απλή προβολή από τα δύο μέτρα, έκανε το 1 - 0.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 35’ με καρφωτή κεφαλιά του Πέλκα, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Super League, ενώ, λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ο Βέλλιος έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ηρακλή.

Η επιμονή του ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει ανταμείφθηκε στο 65ο λεπτό με τον Μπερμπάτοφ, ενώ ο Τζαβέλλας, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, έκανε, στο 77’ την ανατροπή και το σκορ 3 – 2.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη στο 90΄, όταν ο Περνίς απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπερμπάτοφ, ενώ ο Μπαρτολίνι, στις καθυστερήσεις, «έγραψε» το τελικό σκορ από κοντά, σε «γκέλα» του Τζαβέλλα.

Οι συνθέσεις

Ηρακλής: Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Μακρής, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Βέλλιος, Μπουλούτ, Πασάς

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κόστα, Σάμπο, Τζιόλης, Πέλκας, Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ, Μπερμπάτοφ