Στα τέλη Νοεμβρίου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, θα έχουμε την πρώτη μάχη των «αιωνίων» του ελληνικού ποδοσφαιρου, όπως προέκυψε από την κλήρωση της Super League για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016, που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (14/07) στο Μέγαρο Μουσικής.

Η πρώτη σέντρα της νέας σεζόν θα γίνει το τριήμερο 22-23-24 Αυγούστου ενώ η αυλαία της κανονικής περιόδου είναι προγραμματισμένη να πέσει στις 17 Απριλίου.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως ουσιαστικά η κλήρωση έγινε με 14 ομάδες καθώς υπήρχαν στην κληρωτίδα Ομάδα Α' και Ομάδα Β' λόγω των... θεμάτων που έχουν η Κέρκυρα και η Βέροια αντίστοιχα.

Τα ντέρμπι του πρωταθλήματος:

4η αγωνιστική - 19-20-21/9/2015: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

6η - 3-4-5/10/2015: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

7η - 17-18-19/10/2015: Ολυμπιακός - ΑΕΚ, Ηρακλής - ΠΑΟΚ

8η - 24-25-26/10/2015: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός

9η - 31/10 & 1-2/11/2015: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

11η - 21-22-23/11/2015: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

19η - 23-24-25/1/2016: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

21η - 6-7-8/2/2016: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

22η - 13-14-15/2/2016: ΑΕΚ - Ολυμπιακός

23η - 20-21-22/2/2016: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

24η - 27-28-29/2/2016: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός

26η - 12-13-14/3/2016: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - ΠΑΣ Γιάννινα
Πανθρακικ��ς - Αστέρας Τρίπ.
ΠΑΟΚ - Ξάνθη
Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός
ΑΕΚ - Πλατανιάς
Καλλονή - Ηρακλής
Ατρόμητος - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Ολυμπιακός - Πανιώνιος

2η αγωνιστική
Πανθρακικός - Ομάδα Β (Βέροια)
ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ

Αστέρας Τρίπ. - Παναιτωλικός
Ξάνθη - ΑΕΚ
Παναθηναϊκός - Καλλονή
Πλατανιάς - Ατρόμητος
Ηρακλής - Πανιώνιος
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Ολυμπιακός

3η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - ΠΑΟΚ
Παναιτωλικός - Πανθρακικός
ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα
Καλλονή - Αστέρας Τρίπ.
Ατρόμητος - Ξάνθη
Πανιώνιος - Παναθηναϊκός
Ολυμπιακός - Πλατανιάς
Ηρακλής - Ομάδα Α (Κέρκυρα)

4η αγωνιστική
Παναιτωλικός - Ομάδα Β (Βέροια)
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Πανθρακικός - Καλλονή
ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος
Αστέρας Τρίπ. - Πανιώνιος
Ξάνθη - Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Πλατανιάς - Ηρακλής

5η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - ΑΕΚ
Καλλονή - Παναιτωλικός
Ατρόμητος - ΠΑΟΚ
Πανιώνιος - Πανθρακικός
Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Αστέρας Τρίπ.
Ηρακλής - Ξάνθη
Παναθηναϊκός - Πλατανιάς

6η αγωνιστική
Καλλονή - Ομάδα Β (Βέροια)
ΑΕΚ - Ατρόμητος
Παναιτωλικός - Πανιώνιος
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
Πανθρακικός - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής
Αστέρας Τρίπ. - Πλατανιάς
Ξάνθη - Παναθηναϊκός

7η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Ατρόμητος
Πανιώνιος - Καλλονή
Ολυμπιακός - ΑΕΚ
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Παναιτωλικός
Ηρακλής - ΠΑΟΚ
Πλατανιάς - Πανθρακικός
Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα
Αστέρας Τρίπ. - Ξάνθη

8η αγωνιστική
Πανιώνιος - Ομάδα Β (Βέροια)
Ατρόμητος - Ολυμπιακός
Καλλονή - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
ΑΕΚ - Ηρακλής
Παναιτωλικός - Πλατανιάς
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός
Πανθρακικός - Ξάνθη
ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπ.

9η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Ολυμπιακός
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Πανιώνιος
Ηρακλής - Ατρόμητος
Πλατανιάς - Καλλονή
Παναθηναϊκός - ΑΕΚ
Ξάνθη - Παναιτωλικός
Αστέρας Τρίπ. - ΠΑΟΚ
ΠΑΣ Γιάννινα - Πανθρακικός

10η αγωνιστική
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Ομάδα Β (Βέροια)
Ολυμπιακός - Ηρακλής
Πανιώνιος - Πλατανιάς
Ατρόμητος - Παναθηναϊκός
Καλλονή - Ξάνθη
ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπ.
Παναιτωλικός - ΠΑΣ Γιάννινα
ΠΑΟΚ - Πανθρακικός

11η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Ηρακλής
Πλατανιάς - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
Ξάνθη - Πανιώνιος
Αστέρας Τρίπ. - Ατρόμητος
ΠΑΣ Γιάννινα - Καλλονή
Πανθρακικός - ��ΕΚ
ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός

12η αγωνιστική
Πλατανιάς - Ομάδα Β (Βέροια)
Ηρακλής - Παναθηναϊκός
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Ξάνθη
Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπ.
Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα
Ατρόμητος - Πανθρακικός
Καλλονή - ΠΑΟΚ
ΑΕΚ - Παναιτωλικός

13η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Παναθηναϊκός
Ξάνθη - Πλατανιάς
Αστέρας Τρίπ. - Ηρακλής
ΠΑΣ Γιάννινα - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Πανθρακικός - Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ - Πανιώνιος
Παναιτωλικός - Ατρόμητος
ΑΕΚ - Καλλονή

14η αγωνιστική
Ξάνθη - Ομάδα Β (Βέροια)
Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπ.
Πλατανιάς - ΠΑΣ Γιάννινα
Ηρακλής - Πανθρακικός
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - ΠΑΟΚ
Ολυμπιακός - Παναιτωλικός
Πανιώνιος - ΑΕΚ
Ατρόμητος - Καλλονή

15η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Αστέρας Τρίπ.
ΠΑΣ Γιάννινα - Ξάνθη
Πανθρακικός - Παναθηναϊκός
ΠΑΟΚ - Πλατανιάς
Παναιτωλικός - Ηρακλής
ΑΕΚ - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Καλλονή - Ολυμπιακός
Ατρόμητος - Πανιώνιος

16η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα - Ομάδα Β (Βέροια)
Αστέρας Τρίπ. - Πανθρακικός
Ξάνθη - ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός
Πλατανιάς - ΑΕΚ
Ηρακλής - Καλλονή
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Ατρόμητος
Πανιώνιος - Ολυμπιακός

17η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Πανθρακικός
ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα
Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπ.
ΑΕΚ - Ξάνθη
Καλλονή - Παναθη��αϊκός
Ατρόμητος - Πλατανιάς
Πανιώνιος - Ηρακλής
Ολυμπιακός - Ομάδα Α (Κέρκυρα)

18η αγωνιστική
ΠΑΟΚ - Ομάδα Β (Βέροια)
Πανθρακικός - Παναιτωλικός
ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ
Αστέρας Τρίπ. - Καλλονή
Ξάνθη - Ατρόμητος
Παναθηναϊκός - Πανιώνιος
Πλατανιάς - Ολυμπιακός
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Ηρακλής

19η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Παναιτωλικός
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ
Καλλονή - Πανθρακικός
Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα
Πανιώνιος - Αστέρας Τρίπ.
Ολυμπιακός - Ξάνθη
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Παναθηναϊκός
Ηρακλής - Πλατανιάς

20ή αγωνιστική
ΑΕΚ - Ομάδα Β (Βέροια)
Παναιτωλικός - Καλλονή
ΠΑΟΚ - Ατρόμητος
Πανθρακικός - Πανιώνιος
ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός
Αστέρας Τρίπ. - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Ξάνθη - Ηρακλής
Πλα��ανιάς - Παναθηναϊκός

21η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Καλλονή
Ατρόμητος - ΑΕΚ
Πανιώνιος - Παναιτωλικός
Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Πανθρακικός
Ηρακλής - ΠΑΣ Γιάννινα
Πλατανιάς - Αστέρας Τρίπ.
Παναθηναϊκός - Ξάνθη

23η αγωνιστική
Ατρόμητος - Ομάδα Β (Βέροια)
Καλλονή - Πανιώνιος
ΑΕΚ - Ολυμπιακός
Παναιτωλικός - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
ΠΑΟΚ - Ηρακλής
Πανθρακικός - Πλατανιάς
ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός
Ξάνθη - Αστέρας Τρίπ.

23η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Πανιώνιος
Ολυμπιακός - Ατρόμητος
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Καλλονή
Ηρακλής - ΑΕΚ
Πλατανιάς - Παναιτωλικός
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Ξάνθη - Πανθρακικός
Αστέρας Τρίπ. - ΠΑΣ Γιάννινα

24η αγωνιστική
Ολυμπιακός - Ομάδα Β (Βέροια)
Πανιώνιος - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Ατρόμητος - Ηρακλής
Καλλονή - Πλατανιάς
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός - Ξάνθη
ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπ.
Πανθρακικός - ΠΑΣ Γιάννινα

25η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Ηρακλής - Ολυμπιακός
Πλατανιάς - Πανιώνιος
Παναθηναϊκός - Ατρόμητος
Ξάνθη - Καλλονή
Αστέρας Τρίπ. - ΑΕΚ
ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός
Πανθρακικός - ΠΑΟΚ

26η αγωνιστική
Ηρακλής - Ομάδα Β (Βέροια)
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - Πλατανιάς
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
Πανιώνιος - Ξάνθη
Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπ.
Καλλονή - ΠΑΣ Γιάννινα
ΑΕΚ - Πανθρακικός
Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ

27η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Πλατανιάς
Παναθηναϊκός - Ηρακλής
Ξάνθη - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Αστέρας Τρίπ. - Ολυμπιακός
ΠΑΣ Γιάννινα - Πανιώνιος
Πανθρακικός - Ατρόμητος
ΠΑΟΚ - Καλλονή
Παναιτωλικός - ΑΕΚ

28η αγωνιστική
Παναθηναϊκός - Ομάδα Β (Βέροια)
Πλατανιάς - Ξάνθη
Ηρακλής - Αστέρας Τρίπ.
Ομάδα Α (Κέρκυρα) - ΠΑΣ Γιάννινα
Ολυμπιακός - Πανθρακικός
Πανιώνιος - ΠΑΟΚ
Ατρόμητος - Παναιτωλικός
Καλλονή - ΑΕΚ

29η αγωνιστική
Ομάδα Β (Βέροια) - Ξάνθη
Αστέρας Τρίπ. - Παναθηναϊκός
ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς
Πανθρακικός - Ηρακλής
ΠΑΟΚ - Ομάδα Α (Κέρκυρα)
Παναιτωλικός - Ολυμπιακός
ΑΕΚ - Πανιώνιος
Καλλονή - Ατρόμητος

30ή αγωνιστική
Αστέρας Τρίπ. - Ομάδα Β (Βέροια)
Ξάνθη - ΠΑΣ Γιάννινα
Παναθηναϊκός - Πανθρακικός
Πλατανιάς - ΠΑΟΚ
Ηρακλής - Παναιτωλικός
Ομάδα Α (��έρκυρα) - ΑΕΚ
Ολυμπιακός - Καλλονή
Πανιώνιος - Ατρόμητος