Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης, πήρε η Εθνική ομάδα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο και μέσα από την άμυνα έφτασε εύκολα στη νίκη με 70-59 επί της Ισπανίας, στο κλειστό «Δύο Αοράκια», για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στους «4» (4/7, 20:30), η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου καλείται να πετύχει την υπέρβαση απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, Εθνική ομάδα των ΗΠΑ.

Κίνηση «ματ» ήταν η απόφαση του ομοσπονδιακού τεχνικού να χαμηλώσει το σχήμα στην τρίτη περίοδο και να «βγάλει» το δεκάλεπτο χωρίς «καθαρόαιμο» σέντερ.
Η Εθνική εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας σε αυτό το διάστημα και με σεμιναριακή άμυνα στον... επίλογο του αγώνα δεν απειλήθηκε. Ντόρσεϊ (14π), Χαραλαμπόπουλος (14π., 9ρ.) κ��ι Μήτογλου με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (11) και ριμπάουντ (11) οι «ήρωες» της αποψινής αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 41-51, 59-70

Ισπανία (Πράδο Μπράνας): Πέρεθ, Γκαρθία Σ. 3, Λόπεθ 11, Ορόθ, Γκαρθία Μ 6, Σίμα 22, Αλόνσο 5, Χιμένεθ, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ, Βιλά 12

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9 (6α), Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 14, Μήτογλου 11 (11ρ), Μουράτος, Σκουλίδας 8, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 8, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (9ρ, 4α)