​Προβάδισμα για την πρωτιά στην ειδική βαθμολογία, που θα δώσει το εισιτήριο για τους προκριματικούς του Champions League, απέκτησε ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας με 2 – 0 τον Ατρόμητο για τα πλέι οφ της Super League.

Τα τέρματα των «πρασίνων» σημείωσε ο Μάρκους Μπεργκ, στο 61ο και στο 67ο λεπτό, μετά από συνεργασία με τον Νίνη και τον Μαυρία, αντίστοιχα.

Το παιχνίδι πήγε να «τιναχτεί στον αέρα» στο 45’, όταν ο Ταυλαρίδης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα και ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, ενώ από το ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση, ούτε από τον σκόρερ του Παναθηναϊκού, ούτε κάποιος άλλος από τους συμπαίκτες του να είναι οφσάιντ. Η απόφαση του Αρετόπουλου προκάλεσε «έκρηξη» στην εξέδρα, με οπαδούς να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για λίγα λεπτά.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Ζέκα, Ατζαγκούν, Καρέλης, Ταυλαρίδης, Νάνο, Σίλντενφελντ, Νίνης, Μπούρμπος

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Κούρος, Αγκουαζί, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο, Κιβρακίδης, Δημούτσος, Λαζαρίδης, Κοντοές