Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να ολοκληρώσει το «θαύμα» απέναντι στην οικοδέσποινα του final four, Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι ερυθρόλευκοι αν και για περίπου 30 λεπτά ήταν μέσα στο παιχνίδι, τελικά στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο του αγώνα, κατέρρευσαν απέναντι στον ενθουσιασμό της Ρεάλ, γνωρίζοντας την ήττα με 78-59.

H ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου "πλήρωσε" την αστοχία της στα τρίποντα (5/23), στις βολές (12/26), αλλά και στα χαμένα ριμπάουντ, με τη "βασίλισσα" να παίρνει τον τίτλο που επιζητούσε εδώ και 20 χρόνια (από το 1995) μέσα στο "σπίτι" της, προσθέτοντας έτσι στη συλλογή της το ένατο τρόπαιο!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού με πολύ καλή άμυνα και καλά οργανωμένες επιθέσεις και προηγήθηκε με 19-15. Στη δεύτερη περίοδο όμως κυριεύτηκε από ανεξήγητη βιασύνη, έχασε τις καλές επιλογές του, άρχισε να υστερεί στην οργάνωση (10 λάθη) και κάπως έτσι η Ρεάλ έκλεισε το ημίχρονο κερδίζοντας με 35-28.

Στην 3η περίοδο οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και 11 πόντους όταν η Ρεάλ πέτυχε το 40-29. Λοτζέσκι και Πρίντεζης πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και παίζοντας και για τον Σπανούλη, ο οποίος είχε εγκλωβιστεί από την άμυνα των Ισπανών, ροκάνισαν τη διαφορά. Όμως τρία χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και ο οίστρος του Κάρολ, που σκόραρε 11 σερί πόντους (!), έφερε το 54-44 στο 29ο λεπτό.

Με τρίποντο του Σλούκα μείωσε σε 62-55, αλλά ένα νέο τρίποντο από τον Νοτσιόνι 3.45 λεπτά πριν τη λήξη, 65-55, αποδείχτηκε ουσιαστικά το τέλος για το όνειρο του Ολυμπιακού.

Αν και ήταν ο Κάρλολ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, MVP αναδείχτηκε ο Αργεντινός Αντρές Νοτσιόνι με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Ολυμπιακό, ο Ματ Λοτζέσκι σημείωσε 17 πόντους, ο Πρίντεζης 11, οι Χάντερ και Σλούκας από 10, με τον Αμερικανό να μαζεύει και 7 ριμπάουντ στην πρώτη παρουσία του. Ο Σπανούλης με 3 πόντους (0/4 τρίποντα) δεν κατάφερε να αυξήσει σε 4 τους προσωπικούς τίτλους του σε Ευρωλίγκα και σε βραβεία MVP σε φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59.