​Τον 42ο τίτλο της ιστορίας του ετοιμάζεται να πανηγυρίσει την Κυριακή ο Ολυμπιακός, που κέρδισε με 3 - 1 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή, στην εξ' αναβολής αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Μπενίτες, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο Χάρα διπλασίασε τα τέρματα.

Στο 13ο λεπτό ο Πανθρακικός μείωσε με φοβερή ατομική προσπάθεια του Μπαϊκαρά, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έκανε το 3 - 1 με κεφαλιά του Μιλιβόγιεβιτς λίγο πριν λήξει το ημίχρονο.

Πλέον οι Ερυθρόλευκοι απέχουν μόλις μια νίκη από την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου και, έτσι, ο αγώνας της Κυριακής με το Λεβαδειακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα έχει χαρακτήρα φιέστας...

Οι συνθέσεις

Πανθρακικός (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Ρομέου, Μεχία (71΄ Ηλιάδης), Κάσες, Ποτουρίδης, Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ίγκορ (74΄ Μπαλδά), Ντιγκινί, Τσουμάνης, Βιγιαφάνε

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Ντοσεβί (67΄ Φορτούνης), Ντομίνγκες (79΄ Μπουχαλάκης), Μπενίτες, Χάρα (67΄ Χάρα)