Με το επιβλητικό 7 - 0 επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ «σφράγισε» την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League η Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε την ανατροπή και τα κατάφερε την τελευταία στιγμή, καθώς πήγε στην παράταση με την Τσέλσι!

Μπάγερν Μονάχου - Σαχτάρ Ντόνετσκ: 7 - 0

Εκδίκηση για την «λευκή ισοπαλία» του πρώτου αγώνα πήρε η Μπάγερν στη Βαυαρία, καθώς συνέτριψε με 7 - 0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Ουσιαστικά, ο αγώνας κράτησε… μερικά λεπτά, καθώς ο Κούτσερ ανέτρεψε τον Γκέτσε στην περιοχή, ο Σκοτσέζος Κόλουμ έδειξε πέναλτι και αποβολή και ο Μίλερ άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα. Οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν να «βομβαρδίζουν», με σκόρερ τους Μπόατενγκ (34’), Ριμπερί (49’), Μίλερ (52’), Μπαντστούμπερ (63’), Λεβαντόφσκι (75΄) και Γκέτσε (87΄).

Οι φιλοξενούμενοι, που έμειναν με 10 παίκτες από το 3ο λεπτό λόγω της αποβολής, δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπανστούμπερ, Ριμπερί, Γκέτσε, Σβαϊνστάιγκερ, Λεβαντόφσκι, Ρόμπεν, Μίλερ

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πιατόφ, Κούτσερ, Σέβτσουκ, Σρνα, Ρακίτσκι, Στεπανένκο, Φρεντ, Ντάγκλας Κόστα, Άλεξ Τεξέιρα, Λουίζ Αντριάνο, Τάισον

Τσέλσι - Παρί Σεν Ζερμέν: 2 - 2 (παράταση)

Συγκλονιστικό ήταν το ματς της Τσέλσι με την Παρί Σεν Ζερμέν, που κρίθηκε στην παράταση καθώς στην κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλο με 1 - 1.

Η Τσέλσι, που είχε το προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα, άνοιξε στο σκορ με τον Κέιχιλ στο 81’, όμως, οι Παριζιάνοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ισοφάρισαν με απίστευτη κεφαλιά του Λουίζ, πέντε λεπτά αργότερα.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου η Τσέλσι πήρε προβάδισμα χάρη στο εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Αζάρ, ωστόσο, η Παρί ισοφάρισε ξανά, με κεφαλιά από τον Τιάγκο Σίλβα και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας την πρόκριση!

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγκας, Ραμίρες, Οσκάρ, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σίριγκου, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Καβάνι, Παστόρε, Ιμπραχίμοβιτς