Με 2 - 1 υποχρέωσε ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, διατηρώντας, παράλληλα, την πρωτοκαθεδρία του στον βαθμολογικό πίνακα!

Λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας, ο Γλύκος δέχθηκε αντικείμενα και καπνογόνα από φιλάθλους του Ολυμπιακού. Ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ εξήγησε στον διαιτητή την κατάσταση και έγιναν συστάσεις στον κόσμο από τα μεγάφωνα.

Το σκορ άνοιξε ο «δικέφαλος» στο 43’ με τον Αθανασιάδη, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φουστέρ στο 45’, λίγο πριν λήξει το ημίχρονο.

Στο 48΄λεπτό, ο Περέιρα νίκησε τον Ρομπέρτο και έδωσε ξανά το προβάδισμα στο�� ΠΑΟΚ, με το σκορ να διατηρείται ως το τέλος του αγώνα, καθώς οι προσπάθειες των Φουστέρ (69'), Αυλωνίτη (74') και Κασάμι (80') δεν κατάφεραν να βρουν τα δίχτυα. Επίσης, ο βοηθός «έκοψε» το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ, δείχνοντας τον Περέιρα οφ σάιντ.

Πλέον, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει προβάδισμα 5 βαθμών απο τον Ολυμπιακό, καθώς έφτασε στους 28.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Αφελάι, Φουστέρ, Τσόρι, Μήτρογλου

ΠΑΟΚ (Αθανασιάδης): Γλύκος, Ρατς, Σκόνδρας, Βίτορ, Τζιόλης, Κάτσε, Τζανδάρης, Περέιρα, Σαλπιγγίδης, Γκολάσα, Αθανασιάδης