Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε, προηγήθηκε δις αλλά τελικά οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που έφυγαν νικητές από τη Λεωφόρο.

Το τριφύλλι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και έδειξε ότι θα διεκδικήσει με αξιώσεις ένα θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε στο 11’ με τον Ατζαγκούν και παρά το ότι ισοφαρίστηκε στο 27’ με τον Ντεπάι, κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Πέτρις στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η Αϊντχόβεν κυνήγησε έντονα στην επανάληψη ένα γκολ, το οποίο και πέτυχε στο 65’ με τον Ντε Γιονγκ, σε μια φάση που η άμυνα του ΠΑΟ πιάστηκε στον ύπνο. Η ολλανδική ομάδα κυνήγησε και το τρίτο τέρμα, το οποίο και πέτυχε στο 78’ με τον Βαϊνάλντουμ, βάζοντας ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες του τριφυλλιού για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε, ο Αστέρας έπεσε ηρωικά στην Τρίπολη απέναντι στην Τότεναμ και άξιζε τουλάχιστον την ισοπαλία.

Οι μαχητικοί Αρκάδες δεν παρέδωσαν τα όπλα όταν οι «πετεινοί» έκαναν μέσα σε λίγη ώρα το 0-2 (Τάουνσεντ 36’ πεν., Κέιν 42’) και κυνήγησαν με αξιώσεις την ανατροπή.

Δυστυχώς, το 1-2 ήρθε πολύ αργά, στο 90' με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπαράλες . Αν και η Τότεναμ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φάζιο, ο χρόνος ήταn πολύ λίγος για να διεκδικήσει την ισοφάρισε με αξιώσεις ο Αστέρας.

Η ομάδα της Τρίπολης δεν έμεινε εκτός πρόκρισης, ωστόσο τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά καθώς μένουν 2 αγωνιστικές και η Μπεσίκτας και η Τότεναμ προηγούνται με 4 βαθμούς…