Να περισώσει μια βραδιά… ναυάγιο για τις ελληνικές ομάδες κατάφερε 4 λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα με την Αϊντχόβεν ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 44’ με γκολ του Ντεπάι, κυνήγησαν το παιχνίδι.

Με την οργανωμένη άμυνα να κρατά το σκορ στο 1-0, το τριφύλλι έψαξε τουλάχιστον την ισοπαλία, την οποία και πήρε προς το τέλος του αγώνα με γκολ του Καρέλη (86’).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Εστορίλ ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από την Ντιναμό Μόσχας.

Στο Λονδίνο, οι ελπίδες του Αστέρα Τρίπολης απέναντι στη σαφώς ανώτερη Τότεναμ εξανεμίστηκαν νωρίς καθώς το σκορ ήταν ήδη στο 2-0 στο 30’ (Κέιν 13’, Λαμέλα 30’).

Η αγγλική ομάδα δεν άφησε τους «Αρκάδες» να κάνουν το παιχνίδι τους και έτσι στο β’ ημίχρονο ήρθαν άλλα τρία τέρματα (Λαμέλα 66’, Κέιν 76', 81'). Ο Αστέρας κατάφερε να σημειώσει το γκολ της τιμής στο 89ο λεπτό με τον Μπαράλες.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπεσίκτας διέσυρε εκτός έδρας την Παρτιζάν με 4-0.