Με 4 – 2 επί της Ροβανιέμι ο Αστέρας Τρίπολης πήρε την πρόκριση στον γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, γράφοντας «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της ομάδας.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με γκολ του Κουρμπέλη στο 12ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντε Μπλάσις έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ 2 – 0.

Κι ενώ όλα έδειχναν ιδανικά, ο Αστέρας κόντεψε να… αυτοκτονήσει, καθώς η Ροβανιέμι ισοφάρισε με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (Μάκιταλο, Λάντεμακι) και παρά το ότι έπαιζε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του τερματοφύλακά τους λόγω πέναλτι.

Η ανατροπή ήρθε στο 73’ με κεφαλιά του Ντε Μπλάσις, ο Μπακασέτα, με εξαιρετική προβολή, διαμόρφωσε το τελικό 4 – 2 στο 81’.

Την επόμενη Πέμπτη, οι Τριπολιτσιώτες θα πάνε στη Μάιντζ, στη Γερμανία, με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους δίνει την δυνατότητα στις 7 Αυγούστου να περάσουν στα πλέι οφ, έχοντας τη ρεβάνς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ουσέρο, Κουρμπέλης (71' Μπακασέτας), Ρόλε, Μάσα (75' Μουνάφο), Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (69' Μπαντιμπανγκά)

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ: Σάχλγκρεν, Σάξμαν, Ομπίλορ, Λάχντενμακι, Μάγιαβα, Μάκιταλο, Όκονεν, Γκέι, Όταρου (45'+5 Φόρσμαν), Νιάσι (84' Λάχτινεν), Κόκο (71' Εμενίκε Μπάτσου)