​«Λύγισε» η Εθνική Νέων στο Ευρωμπάσκετ: στον αγώνα για τους «8», έχασε με 82 – 68 από την Κροατία και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Αν και η Εθνική ξεκίνησε δυνατά, οι αντίπαλοί μας μείωσαν την διαφορά και στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου πέρασαν μπροστά στο σκορ, διατηρώντας προβάδισμα και στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Κροατία μπήκε… φουριόζα, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους +20, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Η Ελλάδα θα συνεχίσει το Σάββατο στους αγώνες για τις θέσεις 5 - 8, με πρώτη αντίπαλο τη Γαλλία (17:00).

Τα δεκάλεπτα: 16 - 15, 42 - 37, 63 - 48, 82 - 68

Οι συνθέσεις

Ελλάδα: Μποχωρίδης 5, Λιάπης 12 (2), Πουλιανίτης, Σπυριδονίδης, Χριστοδούλου 3, Σιόλογκας 5 (1), Καμπερίδης 15 (2), Αγραβάνης 12 (2)λλάδα: Μποχωρίδης 5, Λιάπης 12 (2), Πουλιανίτης, Σπυριδονίδης, Χριστοδούλου 3, Σιόλογκας 5 (1), Καμπερίδης 15 (2), Αγραβάνης 12 (2)

Κροατία: Μαρινέλι 8, Μπόζνιακ 9 (2), Μαβρά 17 (2), Μπρζόγια, Γκάμπριτς 8 (2), Μπούντοβιτς 27 (6), Μάριτς, Ζγκάνεγκ 13