Η Εθνική Γερμανίας με μια συγκλονιστική εμφάνιση κατάφερε να εξουδετερώσει την Βραζιλία και να περάσει στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014 με έναν βομβαρδισμό 7 – 1 στα δίχτυα της Σελεσάο.

Ούτε ο πιο φανατικός Γερμανός δεν μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη του αγώνα, με τα Πάντσερ να υποχρεώνουν τη Βραζιλία στην βαρύτερη ήττα της ιστορίας της, παίρνοντας με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο την εκδίκησή της για την ήττα στον τελικό του Μουντιάλ του 2002.

Το σκορ άνοιξε ο Μίλερ στο 13ο λεπτό, δίνοντας έτσι προβάδισμα και ώθηση στους Γερμανούς, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κλόζε βρήκε και πάλι στόχο τα δίχτυα της Σελεσάο, κάνοντας το 2 – 0, με αποτέλεσμα να γίνει ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο Μουντιάλ, ξεπερνώντας τον Ρονάλντο.

Από εκεί και πέρα ακολούθησε η πραγματική σφαγή της Βραζιλίας, αφού δέχθηκε τέσσερα γκολ μέσα σε έξι λεπτά.

Ο Κρόος βρήκε τα δίχτυα στο 24΄ και στο 26΄, ενώ στο 29΄ ο Κεντίρα έκανε το 5 – 0 που οδήγησε τις δύο ομάδες και στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Το κλίμα ήταν βαρύ μέσα στο γήπεδο, αφού οι Βραζιλιάνοι αποχώρησαν εν μέσω αποδοκιμασιών σφυριγμάτων.

Όμως τα Πάντσερ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Σίρλε ανέλαβε να δώσει το τελικό χτύπημα στης Βραζιλία βάζοντας τα δύο γκολ που επισφράγισαν την νίκη της Γερμανίας στο 69΄και στο 79΄, ενώ στο 90΄ για την τιμή των όπλων, ο Όσκαρ βρήκε επιτέλους τα δίχτυα της Γερμανίας και έκανε το 7 – 1, ξεσπώντας σε λυγμούς μετά το σφύριγμα της λήξης.