Κι όμως το όνειρο είναι εφικτό, αφού η Εθνική κατάφερε να πραγματοποιήσει μια επική εμφάνιση και να επικρατήσει 2 – 1 επί της Ακτής Ελεφαντοστού, περνώντας για πρώτη φορά στις «16» καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν έγινε με τον καλύτερο τρόπο, αφού από το 12ο λεπτό άρχισαν οι απώλειες, με τον Παναγιώτη Κονέ να βγαίνει από το παιχνίδι και τη θέση του να παίρνει ο Σάμαρης.
Η αλλαγ�� αυτή όμως αποδείχθηκε καθοριστική, αφού στο 42΄ο διεθνής άσος άνοιξε το σκορ με ένα εντυπωσιακό γκολ, κάνοντας το 1 – 0.

Στο 24΄και ο Ορέστης Καρνέζης ζήτησε να βγει από το παιχνίδι, μετά από ενοχλήσεις που ένιωσε στην μέση, με τον Γλύκο να παίρνει τη θέση του κάτω από τα γκολ ποστ και να κάνει μια εντυπωσιακή εμφάνιση στην πρώτη του συμμετοχή με τα χρώματα της Γαλανόλευκης.

Η Εθνική παρέμεινε όρθια, ακόμα κι όταν στο 74΄ο Μπονί ισοφάρισε για την Ακτή Ελεφαντοστού. Οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έσφιξαν τα δόντια, δημιούργησαν ευκαιρίες και έδειξαν ότι είναι αποφασισμένοι να φύγουν από τη Φορταλέθα με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Και η ευκαιρία για να γίνει το όνειρο πραγματικότητα ήρθε στο 90΄όταν ο Γιώργος Σαμαράς πέτυχε το τελικό 2 – 0 μετά από χτύπημα πέναλτι.

Η Ελλάδα βρίσκεται επάξια στους «16» του Μουντιάλ, κάνοντας μια καταπληκτική εμφάνιση, παρά τα όσα αρνητικά είχαν ακούσει για τις προηγούμενες δύο εμφανίσεις τους. Η Εθνική ήταν καλύτερη και στα 90΄λεπτά του αγώνα και κατάφερε να γράψει ιστορία, επιτυγχάνοντας τη μεγαλύτερη επιτυχία της από την κατάκτηση του Euro.

Τα βλέμματα των παικτών τώρα είναι στραμμένα στην Κόστα Ρίκα, την οποία θα αντιμετωπίσουν στα ίσα την Κυριακή στις 23:00 το βράδυ.