​Ισόπαλες με 2 – 2 αναδείχθηκαν Πορτογαλία και ΗΠΑ. Το σκορ δίνει τεράστιο ενδιαφέρον στην 3η και τελευταία αγωνιστική, όπου οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν τη Γερμανία και η Πορτογαλία τη Γκάνα.

Η Πορτογαλία αιφνιδίασε με το γρήγορο γκολ του Νάνι στο 5ο λεπτό, ωστόσο, οι ΗΠΑ ισοφάρισαν στο 64' με γκολάρα του Τζόουνς. Στο 81’, ο Ντέμπσι, με το στήθος, εκμεταλλεύτηκε το σουτ του Ζούσι και «έγραψε» το 2 - 1.

Κι εκεί που οι Ίβηρες είχαν ετοιμαστεί για πρόωρο αποκλεισμό, ήρθε ο Βαρέλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το σκορ 2 – 2 και να κρατήσει την ομάδα «ζωντανή» στην υπόθεση της πρόκρισης, αν και οι ελπίδες είναι ελάχιστες…

Οι συνθέσεις

ΗΠΑ (Κλίνσμαν): Χάουαρντ, Μπράντλεϊ, Μπέσλερ, Μπίσλι, Ντέμπσι (87' Βοντολόφσκι), Μπεντόγια (72' Γέντλιν), Τζόουνς, Μπέκερμαν, Ζούσι (90'+ Γκονζάλες), Κάμερον, Τζόνσον

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Μπέντο): Μπέτο, Μπρούνο Άλβες, Μιγκέλ, Ρονάλντο, Μουτίνιο, Ρουί Κόστα, Μεϊρέλες (68' Βαρέλα), Νάνι, Αλμέιδα (46' Γουίλιαμ Καρβάλιο), Περέιρα, Πόστιγκα (18' Έντερ)