​Με 4 - 0 κέρδισε η Γερμανία την Πορτογαλία στο μεγάλο ντέρμπι του 7ου ομίλου του Μουντιάλ, με τον Μίλερ να κλέβει την παράσταση κάνοντας χ��τ τρικ!

Ενώπιον της Άνγκελα Μέρκελ, η Γερμανία άνοιξε το σκορ στην «Αρένα Φόντε Νόβα» στο 12o λεπτό, με εύστοχο πέναλτι του Μίλερ, ενώ στο 32' ο Χούμελς έκανε το 2 - 0 με επιβλητική κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κρόος.

Μετά από κόκκινη κάρτα, η Πορτογαλία έμεινε στο 37ο λεπτό του αγώνα με 11 παίκτες, αφού ο Πέπε, μετά από μονομαχία με τον Μίλερ, πήγε να χτυπήσει με το κεφάλι τον Γερμανό και -ορθώς- αποβλήθηκε!

Τα τέρματα των Γερμανών τρίτωσαν στο 45': μετά την πάσα του Κρόος, ο Άλβες έκανε λάθος και ο Μίλερ εκτέλεσε με τη μία για το 3 - 0!

Kατά την διάρκεια του δεύτερου μέρους του αγώνα, ο Κοεντράο τραυμ��τίστηκε και βγήκε από το γήπεδο με φορείο, ενώ την θέση του πήρε ο Αντρέ Αλμέιδα.

Στο 78ο λεπτό, ο Μίλερ έκανε χατ τρικ και «έγραψε» το 4 - 0, στέλνοντας από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα!

Oι συνθέσεις των ομάδων

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μερτεζάκερ, Χούμελς, Χέβεντες, Λαμ, Κεντρίρα, Κροος, Γκέτσε, Οζίλ, Μίλερ

Πορτογαλία (Πάουλο Μπέντο): Ρουί Πατρίσιο, Κοεντράο, Περέιρα, Πέπε, Αλβες, Μουτίνιο, Μεϊρέλες, Βελόσο, Νάνι, Ρονάλντο, Αλμέιδα