Και του χρόνου στη Super League θα αγωνίζεται η Skoda Ξάνθη, η οποία επικράτησε στο μπαράζ του Ολυμπιακού Βόλου με 2-1 αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 48ο λεπτό!

Σε ένα ματς με συνεχείς διακοπές, διαμαρτυρίες και αποβολές παραγόντων, ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε στο 34’ με ωραίο σουτ του Γκούρμα.

Η Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων) με τον Γούτα σε 1-1, με τους Βολιώτες να διαμαρτύρονται έντονα για οφσάιντ.

Στο 48ο λεπτό η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Μάνταλος αποβλήθηκε για κτύπημα εκτός φάσης, ωστόσο ο Ολυμπιακός Βόλου δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η Ξάνθη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο 82ο λεπτό με κεφαλιά ψαράκι του Ράνου, με τους Βολιώτες να προσπαθούν για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά αλλά να φεύγουν με σκυμμένο κεφάλι.