Πρώτη ανάρτηση 4/6/14 19:42

Ο "νόμος του ΟΑΚΑ" είναι ξανά σε ισχύ!

Μπορεί ο Ολυμπιακός να έσπασε ένα αρνητικό σερί στο τρίτο παιχνίδι της σειρά των τελικών της Α1 (φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του Παναθηναϊκού σε πλέι-οφ μετά από 21 χρόνια) αλλά οι "πράσινοι" κυριάρχησαν απόλυτα σήμερα και δίκαια πανηγυρίζουν για το 34ο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι από νωρίς στο παιχνίδι και δεν το έχασε ποτέ. Με σαρωτική εμφάνιση μέσα σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ, έφθασε τη διαφορά μέχρι τους 23 πόντους, ενώ την κράτησε σταθερά σε διψήφιο νούμερο μέχρι και την τέταρτη περίοδο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε προς το τέλος τη μαχητικότητα που της έλειπε σε όλο το παιχνίδι και μείωσε στους 6 πόντους αλλά λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία και λίγο η αποφασιστικότητα των παικτών του τριφυλλιού, το παιχνίδι έληξε με το ταμπλό να γράφει 82-71 και τους οπαδούς του Παναθηναίκού να αποθεώνουν τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71

Στη σειρά των τελικών, ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με 1-0 (59-56). Στο δεύτερο παιχνίδι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 (89-64). Στο τρίτο, ο Ολυμπιακός έκανε τη δεύτερη σερί νίκη με σκορ 64-69 μέσα στο ΟΑΚΑ, για να ισοφαρίσει σε 2-2 ο Παναθηναϊκός μέσα στο ΣΕΦ με 65-67.

Το τζάμπολ της αναμέτρησης έγινε στις 19:45, όπως ήταν προγραμματισμένο, με τηλεοπτική μετάδοση απ' τη ΝΕΡΙΤ.

Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός είχε ανακοινώσει ότι τα εισιτήρια είναι sold out και το ΟΑΚΑ όντως ήταν κατάμεστο.

Οι 4 περίοδοι:

20:05 - Η 1η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 28-19!

20:32- Η 2η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει σκοράρει 25 πόντους και τον Ολυμπιακό 13. Το Α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να προηγούνται με 20 πόντους και σκορ 53-32!

Οι πόντο�� του Παναθηναϊκού στο Α' ημίχρονο έχουν ως εξής: Κάρι 4, Φώτσης 6, Ούκιτς 9, Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 5, Ματσιούλις 6, Ράιτ 2 και του Ολυμπιακού: Ντάνστον 1, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 5, Λοτζέσκι 13, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3.

21:09- Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στους πόντους (24), με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει 17 πόντους, αλλά με τη διαφορά να εξακολουθεί να είναι μεγάλη. Η 3η περίοδος έληξε με σκορ 70-56, υπέρ των πρασίνων.

21:37- Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός σκόραρε 12 πόντους και 15 πόντους ο Ολυμπιακός. Ο τελικός έληξε με σκορ 82-71, αναδεικνύοντας τον Παναθηναϊκό... Πρωταθλητή Ελλάδας!