Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης της Ε.Α.ΟΜ. ΑμεΑ που φιλοξενήθηκε στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό με αποτέλεσμα να αποσπάσουν τρία παγκόσμια ρεκόρ και 42 εθνικά.

Συνοπτικά τα παγκόσμια και τα πανελλήνια ρεκόρ:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ

100μ. ύπτιο ανδρών
S1: Χρήστος Ταμπαξής (ΠΑΣΚΑ) 3:02.31
S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 2:10.87
SM3: Γιάννης Κωστάκης (Αετοί) 4:30.04

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΡΕΚΟΡ

100μ. πρόσθιο ανδρών
SB5: Γιώργος Σφαλτός (Αετοί) 1:46.48

100μ. πρόσθιο γυναικών
SB8: Ευθυμία Γκουλή (Ηρόδικος) 1:36.69
SB12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:54.53

100μ. ύπτιο ανδρών
S9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:14.05
S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 2:40.25

100μ. ύπτιο γυναικών
S6: Μαρία Τσάκω��α (Σπάρτακος) 1:51.40
S12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:43.85
S14 (Υ13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 2:46.45

50μ. ύπτιο ανδρών
S5: Ζαφείρης Ταραράκης (Νίκη) 1:28.08
S5 (Υ13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 1:41.94
S6 (Υ13-14): Κωνσταντίνος Παπουλής (Νίκη) 1:44.66
S7 (Υ11-12): Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Σπάρτακος) 1:17.75
S8 (Υ13-14): Κωνσταντίνος Τζουβελέκης (Καστελιάνοι) 2:02.77
S10 (Υ11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 56.05
S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 1:02.50

50μ. ύπτιο γυναικών
S5: Μελίνα Μεταξά Μαριάτου (Ηρόδικος) 1:22.14
S7 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:08.01
S14 (Y13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 1:17.09

50μ. ελεύθερο ανδρών
S10 (Y11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 40.83
S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 1:09.33
S7 (Y11-12): Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Σπάρτακος) 53.86
S6 (Y13-14): Κωνσταντίνος Παπουλής (Νίκη) 1:38.46
S5 (Υ13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 1:51.33

50μ. ελεύθερο γυναικών
S7 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινο��) 1:15.54

100μ. πεταλούδα ανδρών
S9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:05.26
S14: Κωνσταντίνος Φλυτζάνης (Τυρταίος) 1:49.97

50μ. πεταλούδα ανδρών
S6: Παναγιώτης Χριστάκης (Μεγαλόνησος) 37.58
50μ. πεταλούδα γυναικών
S7: Παναγιώτα Μανιατάκου (Πρωτοπόροι) 1:49.72

100μ. ελεύθερο γυναικών
S5: Χρυσούλα Αντωνιάδου (Φίλιππος) 1:54.20
S12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:33.99
S14 (Υ13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 3:00.23

100μ. ελεύθερο ανδρών
S5 (Y13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 4:24.01
S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 2:33.51
S11: Γιώργος Προεστός (Πυρσός) 1:52.99

50μ. πρόσθιο γυναικών
SB6 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:51.21

50μ. πρόσθιο ανδρών
SB9 (Y11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 58.89

4χ100μ. ελεύθερο ανδρών
S14: Τυρταίος (Μακρής Αρ., Φλυτζάνης Κ., Βουζουνεράκης Γ., Γεωργιάδης Αθ.) 5:56.02

4χ100μ. ελεύθερο γυναικών
Max 34p.: Φίλιππος (Φωτίου Μ., Γαλατίδου Ανδρ., Σαμαρά Βασ., Αντωνιάδου Χρ.) 10:48.96

200μ. ελεύθερο ανδών
S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 4:43.41

200μ. μικτής ατομικής γυναικών
SM12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 3:43.54

4χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών
S14: Φίλιππος (Κυργιάννης Ευθ., Ομερίδης Χρ., Τσεβελεκίδης Γ., Τσουκαλάς Παν.) 8:24.70

150μ. μικτή ατομική γυναικών
SM2: Μαρία Καλπακίδου (Φίλιππος) 5:44.70