Πρώτη δημοσίευση 21:50

Η Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε βασίλισσα της Ευρώπης, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 επί της Ατλέτικο στον τελικό του Champions League που διεξήχθη στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβόνας.

Στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γοντίν έκανε με κεφαλιά το 1-0 για την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ λίγο πριν τελειώσει αγώνας στο 93ο λεπτο με γκόλ του Σέρχιο Ράμος, η Ρεάλ ισοφάρισε, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Ρεάλ κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και να κατακτήσει το 10ο Κύπελλο Πρωταθλητριών στην ιστορία της. Ο Γκάρεθ Μπέιλ πέτυχε το 2-1 στο 110', για να ακολουθήσουν τα γκολ του Μαρσέλο στο 118' και του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 120' με πέναλτι που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι 11αδες των δύο αντιπάλων

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Κοεντράο, Ντι Μαρία, Κεντίρα, Μόντριτς, Μπέιλ, Μπενζεμά, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Κουρτουά, Γκοντίν, Μιράντα, Χουανφράν, Φελίπε Λούις, Τιάγκο, Γκάμπι, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία, Βίγια, Κόστα.