Επικρατώντας με 72 – 65 ο Παναθηναϊκός έκανε το 3 – 0 επί του ΠΑΟΚ και εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς της Α1 μπάσκετ των ανδρών, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό, ο οποίος προκρίθηκε νικώντας τον Πανιώνιο!

Το ματς ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων λίγο πριν τελειώσει το α’ δεκάλεπτο και τον Παναθηναϊκό να το σβήνει με τρίποντα τον Κάρι και Διαμαντίδη. Το προβάδισμα των «πρασίνων» εξανεμίστηκε στη συνέχεια από τον «δικέφαλο του Βορρά», ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο β’ ημίχρονο να επιβληθεί και να φτάσει στη νίκη.

Ο πρώτος τελικός Παναθηναϊκού – Ολυμπιακού θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη, 22 Μαΐου, στο ΟΑΚΑ, ενώ οι δύο επόμενοι έχουν προγραμματισθεί για τις 26 και 29 Μαΐου, σε ΣΕΦ και ΟΑΚΑ αντίστοιχα. Αν χρειαστούν επιπλέον αναμετρήσεις, θα διεξαχθούν στις 1 και 4 Ιουνίου.

Τα δεκάλεπτα: 16 - 16, 37 - 38, 53 - 58, 65 - 72