Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε το 3-0 στη σειρά απέναντι στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, σε έναν αγώνα με… χιτσκοκικό φινάλε.

Οι κυανέρυθροι διεκδίκησαν επί ίσοις όροις το παιχνίδι και μάλιστα ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκειά του, φθάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε comeback στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση με λέι απ του Μάντζαρη 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι όταν 1 λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 3 πόντους 86-89. Ωστόσο, ο Πανιώνιος κατάφερε και ισοφάρισε σε 90-90 με τον εκπληκτικό ΜακΚόλουμ.

Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση και η μπάλα πήγε στον αρχηγό. Με εκπληκτικό τρίποντο 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, ο Σπανούλης έκανε το 93-90 και έδωσε στον Ολυμπιακό το εισιτήριο για τους τελι��ούς.