​Σε εκατό χρόνια μοναξιάς, χωρίς την παρέα ενός ευρωπαϊκού τίτλου, είχε καταραστεί ο Μπέλα Γκούντμαν την Μπενφίκα και η κατάρα του Ούγγρου προπονητή έμελε να επιβεβαιωθεί ξανά μετά από 52 χρόνια, αφού οι Αετοί της Λισαβόνας ηττήθηκαν από την Σεβίλλη στα πέναλτι με 4-2 στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ που έγινε στο Τορίνο.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ με την Μπενφίκα να είναι πάντως καλύτερη από τη Σεβίλλη, η οποία ειδικά στα τελευταία λεπτά κλείστηκε στην άμυνα για να κρατήσει το μηδέν και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στην παράταση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Πορτογάλοι είχαν 16 τελικές στον στόχο έναντι μόλις τεσσάρων των Ανδαλουσιανών και 20 συνολικά, έναντι έξι των αντιπάλων τους.

Οι Ισπανοί ανέβασαν την απόδοση τους στην παράταση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 12’ με τον Κάρλος Μπάκα ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ.

Το έξτρα τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε επίσης χωρίς να επιτευχθεί γκολ και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Πρωταγωνιστής του ματς ο τερματοφύλακας των Ισπανών Μπέτο που απέκρουσε τις εκτελέσεις των Καρντόσο και Ροντρίγκο.