Μπενφίκα και Σεβίλλη να είναι οι δυο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στις 14 Μαΐου, στο Τορίνο.

Η Μπενφίκα ολοκλήρωσε το έργο που ξεκίνησε την περασμένη Πέμπτη στη Λισσαβόνα με τη νίκη επί της Γιουβέντους (2-1) στον πρώτο ημιτελικό της σειράς και με το 0-0 που απέσπασε στο Τορίνο προκρίθηκε στον τελικό του Europa League.

Στον άλλο ημιτελικό, που είχε δραματικό φινάλε η Σεβίλλη με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 3-1 το σκορ κόντρα στη Βαλένθια και έκλεψε την πρόκριση από τις «νυχτερίδες», οι οποίοι όδευαν προς μία θρυλική ανατροπή (είχαν ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο ματς).

Κίτρινες: Ντιέγκο Άλβες, Μπερνάτ, Φεγκουλί - Καρίσο

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Ντιέγκο Αλβες, Περέιρα, Ματιέ, Ρικάρντο Κόστα, Φεγκουλί, Μπερνάτ, Παρέχο (79΄ Φουέγκο), Κεϊτά, Πιάτι (62΄ Καρτάμπια), Ζόνας (85΄ Μπαραγκαν), Βάργκας

ΣΕΒΙΛΛΗ (Ουνάι Εμερι): Μπέτο, Φάτσιο, Ναβάρο (71΄ Μορένο), Καρίσο, Παρέχα, Μπια, Κόκε, Ράκιτιτς, Βιτόλο, Μπάκα (66΄ Γκαμέιρο), Ρέγες (79΄ Μαρίν).