​Εκτός Champions League άφησαν την Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μπάγερν Μονάχου, που πανηγύρισαν την πρόκριση στους «4» μετά τους αγώνες ρεβάνς! Θυμίζουμε πως στα ημιτελικά έχουν ήδη προκριθεί Τσέλσι και Ρεάλ.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα: 1 - 0

Eκτός Champions League «πέταξε» την Μπαρτσελόνα η Ατλέτικο Μαδρίτης, που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά με 1 – 0, έπειτα από το 1 – 1 στο «Καμπ Νου».

Η Ατλέτικο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 5ο λεπτό: σε φάση διαρκείας, ο Αντριάν σούταρε αρχικά στο δοκάρι, αλλά η Ατλέτικο επέμεινε και από κεφαλιά - πάσα του ίδιου, ο Κόκε άνοιξε το σκορ.

Η Μπαρτσελόνα έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, δίνοντας στην ομάδα της Μαδρίτης την πρόκριση στους «4» έπειτα από 40 χρόνια!

Μπάγερν Μονάχου – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 3 – 1

Η Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για τρίτη συνεχή χρονιά, μετά τη νίκη με 3 - 1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και σε συνδυασμό με το 1 - 1 του πρώτου αγώνα.

Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ με αριστερό «κεραυνό» του Εβρά στο 58’, ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε ένα λεπτό αργότερα, από τον Μάντζουκιτς.

Στο 68΄ ο Μίλερ έδωσε το προβάδισμα στους «κόκκινους» της Βαυαρίας, ενώ στο 76΄ ένα από τα συνήθη σόλο του Ρόμπεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.